Wiosenne porządki

Zima już za nami i nadszedł czas wiosennych porządków. Firmy przystąpiły do utrzymania letniego naszego miasta, a to, wbrew temu, co mogłoby się wydawać, jest droższe niż tzw. akcja zima.

Umownie sezon zimowy zaczyna się 1 grudnia a kończy 31 marca. Na te miesiące w budżecie zabezpieczono kwotę ponad 3 552 000 zł (ponad 888 000 zł na 1 miesiąc). W grudniu na utrzymanie zimowe wydano 617 tys. zł, w styczniu 466 tys. zł, w lutym 432 tys. zł, a w marcu 491 tys. zł. W sumie akcja zima kosztowała nasze miasto około 2 mln zł.

 

Utrzymanie od 1 kwietnia do 30 listopada traktuje się jako okres letni. Do obowiązków wykonawców – w zależności od specyfiki kwartałów – należy wówczas dbanie o porządek i czystość ulic, chodników, ścieżek rowerowych, deptaków, parkingów, schodów, przystanków komunikacji publicznej i wpustów kanalizacji deszczowej. Odbywa się to m.in. poprzez usuwanie zanieczyszczeń, zamiatanie, usuwanie pojawiających się roślin czy oczyszczanie wpustów ulicznych. Jest to też czas, kiedy odbywa się koszenie, grabienie trawy i liści, pielęgnacja żywopłotów, drzew i krzewów. Ponadto firmy zajmują się myciem, drobnymi naprawami i malowaniem ławek, a także utrzymaniem koszy ulicznych i słupów ogłoszeniowych. Na jeden miesiąc utrzymania letniego w budżecie miasta zabezpieczono ponad 945 tys. zł.

 

W naszym mieście nie brakuje też pięknie skomponowanych miejsc zielonych. Nasadzeń kwiatów dokonuje się wiosną, latem i jesienią. Kolorowe rośliny zdobią m.in. Park Zdrojowy, ul. 1 Maja czy teren przed urzędem miasta. W ramach obsady zakwitną: białe, fioletowe i żółte bratki ogrodowe, pelargonie bluszczolistne, begonie i stokrotki. Jesień będzie też czasem nasadzeń zastępczych drzew i krzewów na terenach gminnych w ilości wynikającej z decyzji pozyskanych na wycinkę.

 

fot. Kinga Kuś