Alkomat dla każdego

Każdy, kto ma wątpliwości, czy może usiąść za kierownicą samochodu lub iść do pracy i chciałby skontrolować stan trzeźwości, może samodzielnie wykonać takie badanie w jastrzębskiej Komendzie Miejskiej Policji. Dzisiaj oficjalnie przekazano do użytku samoobsługowy alkomat zakupiony ze środków budżetu miasta.

Nowy alkomat pozwala na precyzyjne sprawdzenie poziomu alkoholu we krwi. Teraz anonimowo i szybko każdy chętny będzie mógł sprawdzić czy w jego organizmie nie znajduje się alkohol. Zainstalowanie nowego sprzętu ma wpłynąć na świadomość dotyczącą trzeźwości, a dodatkowo ma ułatwić mieszkańcom kontrolę swojego organizmu i zmniejszyć wydatki policji na ustniki do alkomatów. Ustniki zostały tu zastąpione słomkami, dzięki którym każdy może sprawdzić swoją trzeźwość. Obsługa jest bardzo prosta, a sam wynik precyzyjny.

Zakupiony przez Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój alkomat AL-4000V-LCD firmy SENTECH to najnowszej generacji urządzenie, przeznaczone do użytkowania w miejscach publicznych. Badanie nim jest proste i całkowicie bezpłatne.

 3

W alkomacie zastosowano „policyjną” technologię czujnika elektrochemicznego, dzięki czemu zarówno precyzja pomiaru, jak i stabilność działania jest gwarantowana. Kolejne kroki wykonywania pomiaru oparte są na informacjach tekstowych wyświetlanych na ekranie LCD. Jako ustnik w trakcie badania wykorzystywane są słomki do napojów. Wynik wyświetlany jest na wyświetlaczu LCD, a pomiaru dokonuje mikrokomputer. Alkomat ma funkcję automatycznej samokontroli prawidłowości działania, więc gdy to konieczne, informuje o potrzebie kalibracji. Dodatkowym atutem urządzenia jest możliwość wyświetlania na 7-calowym ekranie LCD zdjęć, filmów lub komunikatów, które mogą zostać w przyszłości wykorzystywane do informowania o planowanych akcjach drogowych i innych inicjatywach profilaktycznych. Nowy alkomat kosztował 2,5tys zł.

 2

4

6

1

fot. Agata Krypczyk