Poezja na falach wizji i dźwięku

W ramach projektu Stowarzyszenia „Wzrastaj” we współpracy z Zespołem Szkół Nr 1 ruszył właśnie kulturalny projekt „Kaliope – poezja na falach wizji i dźwięku”.

W jego ramach młodzież skorzysta z warsztatów teatralnych i weźmie udział w nagraniu klipu do muzyki zespołu SilSila. SilSila to zespół łączący muzyków z Jastrzębia-Zdroju, Rybnika i Żor, tworzących autorską muzykę do poezji (m.in. J. Tuwima, H. Poświatowskiej, W. Broniewskiego, K. I. Gałczyńskiego). W 2015 r. w ramach środków stypendialnych z Urzędu Miasta Jastrzębie-Zdrój oraz dotacji z Urzędu Miasta Rybnik, zespół wydał płytę poświęconą w całości poezji J. Tuwima. Ich muzyka to oryginalna mieszanka brzmień – słychać w niej smaczki bałkańskie, elementy flamenco, bossanovę, rocka.

 

Projekt zwieńczy w czerwcu wieczór poetycko-muzyczny, na którym młodzież zaprezentuje etiudy teatralne przygotowane podczas warsztatów aktorskich. Odbędzie się też premiera videoklipu będącego efektem współpracy muzyków z młodzieżą. Wieczór uświetni koncert zespołu SilSila.

 

SilSila (2)

 

To nie pierwsza tego typu współpraca Stowarzyszenia „Wzrastaj” z Zespołem Szkół Nr 1. W zeszłym roku, dzięki podobnemu projektowi zatytułowanemu wówczas „Spotkania z Melpomeną”, młodzież wystawiła „Pchłę Szachrajkę”. Publiczność była zachwycona. Reżyserem i prowadzącym warsztaty jest Katarzyna Dendys-Kosecka, aktorka z Bielska-Białej, znana w Polsce z recitalu „Edith Piaf”. Aktorka ma cudowny kontakt z utalentowaną młodzieżą, dzięki czemu zaskakują poziomem. Opiekunką grupy ze strony ZS Nr 1 jest polonistka i teatrolog Iwona Posio-Sikora.

 

Inf. i zdjęcia: Stowarzyszenie „Wzrastaj”