Śladami Stanisława Staszica – młodzież dla młodzieży

3 kwietnia odbyła się Gra Miejska „Śladami Stanisława Staszica”, zrealizowana i przeprowadzona przez młodzież Zespołu Szkół Nr 1.

Do gry przystąpiło 120 osób, tworzących 3-4 osobowe grupy oraz ich opiekunowie. Uczniowie klasy 3A Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica zajęli się przygotowaniem i obsługą posterunków rozmieszczonych w pięciu różnych punktach miasta, które wiązały się z osobą patrona szkoły.

 

Po zarejestrowaniu się w punkcie startowym, uczestnicy otrzymali karty drużyny, plan miasta, długopisy oraz identyfikatory i mogli od razu przystąpić do rozwiązywania zadań. Zespoły walczyły między sobą o punkty i nie chodziło tutaj o wyścig z czasem. Czekały na nich zadania i zagadki intelektualne, nie tylko z zakresu historii, geografii, matematyki, ale także z geologii czy literatury, które poprawnie rozwiązane i ocenione przez koordynatorów gry dawały możliwość jej kontynuowania.

 

Po zakończeniu gry, około godziny 15.00, kiedy to wszystkie zespoły szczęśliwie wróciły do punktu startowego, rozwiązały test wiedzy o Stanisławie Staszicu oraz wrzuciły do urny wszystkie identyfikatory wraz z odpowiedziami. Podczas gdy jurorzy sprawdzali poprawność odpowiedzi, drużyny mogły odpocząć i skorzystać z poczęstunku. Następnego dnia ogłoszono wyniki i wręczono nagrody. Pięć najlepszych drużyn otrzymało bony w wysokości 200 złotych oraz pamiątkowe dyplomy. Uważamy, że Gra Miejska spełniła oczekiwania organizatorów oraz uczestników.

 

Wydarzenie było wynikiem umowy partnerskiej, jaką podpisało Miasto Jastrzębie-Zdrój wraz z Miejskim Ośrodkiem Kultury ze Stowarzyszeniem Petrklič help z Czeskiego Cieszyna na rzecz realizacji projektu „SAD mikro grant jako narzędzie zorganizowanego dialogu między młodzieżą a miastem”, który finansowany jest w ramach programu Erasmus+, Akcja K2.

 

Tekst i zdjęcie: Zespół Szkół Nr 1