Młodzież z Jastrzębia-Zdroju po programie profilaktyki uzależnień w Karwinie

Uczniowie z Zespołu Szkół nr 5, Zespołu Szkół nr 6, Zespołu Szkół Handlowych oraz Zespołu Szkół Zawodowych wzięli udział w programie z zakresu profilaktyki uzależnień realizowanym w partnerskim mieście Karwina, w którym stacjonował specjalnie przygotowany, profilaktyczny pociąg Revolution Train.

Straż Miejska w Jastrzębiu-Zdroju od dłuższego czasu współpracuje ze swoim odpowiednikiem po czeskiej strony granicy. Dzięki tej współpracy powstał wspólny projekt pn. „Łączność ponad granicami – zintensyfikowanie komunikacyjnego potencjału SM z Jastrzębia-Zdroju z MP Karvina”.

W ramach jego realizacji, w dniach 20-21 kwietnia ok. 300 uczniów z jastrzębskich placówek oświatowych udało się do Karwiny aby wziąć udział w tym niecodziennym, a jednocześnie bardzo popularnym w Czechach i Niemczech programie prewencyjnym z zakresu profilaktyki uzależnień realizowanym w antynarkotykowym pociągu Revolution Train.

Innowacyjnie, pomysłowo, w sposób przemawiający do wyobraźni. Takie opinie najczęściej pojawiały się w komentarzach młodzieży po zrealizowaniu programu. Uczniowie docenili ogrom pracy włożony przez organizatorów w przygotowanie pociągu oraz byli pod dużym wrażeniem interakcji, która towarzyszyła przez cały czas w trakcie wizyty w poszczególnych wagonach. Jak często dodawali w rozmowach, osoby uważające narkotyki za mało szkodliwe po wyjściu z pociągu na pewno zmienią zdanie.

Jastrzębie-Zdrój, jako pierwsze miasto w Polsce zrealizowało w podległych placówkach oświatowych ten właśnie program. W ubiegłym roku Revolution Train odbył trzy trasy, w tym jedną w Niemczech.  Odwiedził w ich trakcie łącznie 25 miast, uzyskując pozytywne opinie uczniów, nauczycieli i ekspertów. Całkowita liczba zwiedzających pociąg na koniec 2016 roku, wyniosła ponad 26 000 osób.

DSC03423 DSC03432

 

 

 

 

 

 

inf./fot. Straż Miejska Jastrzębie-Zdrój

 

logo_unia

 

Zadanie „Pociąg edukacyjny REVOLUTION TRAIN” realizowane jest w ramach projektu pn. „Łączność ponad granicami – zintensyfikowanie komunikacyjnego potencjału SM z Jastrzębia-Zdroju z MP Karvina” ubiegającego się o dofinansowanie z Funduszu Mikroprojektów Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska i Budżetu Państwa za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński.