Z wizytą w Centrum Edukacji Regionalnej

10 maja dzieci z grupy Tygrysków i Kotków z Publicznego Przedszkola nr 2 po raz kolejny uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych w Centrum Edukacji Regionalnej w Żorach-Osinach.

Tytuł zajęć to „Od raniusia do wieczora”. Ich celem było między innymi zapoznanie przedszkolaków z pracą pradziadków 100 lat temu oraz poznanie pradawnych urządzeń w gospodarstwie domowym. W klimacie gwary śląskiej dzieci miały możliwość poznać i zobaczyć jak wyglądała codzienna praca w chacie śląskiej 100 lat temu. Przedszkolaki w formie zabawy prały w baliach za pomocą tary, wyżymały za pomocą ręcznej maglownicy, prasowały żelazkami z duszą, ubijały masło w maselnicach, jadły drewnianymi łyżkami z jednej miski, kąpały się w balii oraz wykonywały wiele innych czynności, z jakimi zmagały się ich praprababcie.

 

W drugiej części brały aktywny udział w przedstawieniu o zwierzętach z gospodarstwa wiejskiego oraz wykonywały wesołego prosiaczka za pomocą kulek z bibuły, którego to wraz z najnowszym numerem „Bajtla” mogły zabrać na pamiątkę do przedszkola.

P1030491 P1030475

Inf. i zdjęcia Mirosława Jakowielska