„Puste noce” z nagrodą

Spektakl „Puste noce” Teatru Monitoring z Jastrzębia-Zdroju zdobył nagrodę główną 19. Festiwalu Sztuki Teatralnej w Rybniku.

Przedstawienie, które wyreżyserował Mariusz Cholajda oparte zostało na śląskich zwyczajach i obrzędach związanych ze śmiercią i pogrzebem. Reżyser sięgnął do głęboko zakorzenionych w tradycji i świadomości zabiegów (również magicznych), które  towarzyszyły zmarłemu w jego ostatniej drodze.


 

Jury oraz festiwalowa publiczność doceniła alegoryczny charakter spektaklu oraz profesjonalną grę aktorów Teatru Monitoring, który wystąpił w składzie: Monika  Malicka-Kusak, Patrycja Sitkiewicz, Sylwia Dwornicka, Wiesław Kusak, Krzysztof Legierski, Mariusz Cholajda oraz Grażyna Tabor (gościnnie). Śląski charakter przedstawienia został podkreślony także przez muzykę nagraną specjalnie na potrzeby „Pustych nocy” przez Orkiestrę Górniczą KWK Zofiówka.

Premiera spektaklu odbyła się 31 października 2016 r. w Jastrzębiu-Zdroju, a jego produkcja dofinansowana została ze środków budżetowych miasta Jastrzębie-Zdrój w ramach programu stypendialnego w zakresie kultury.

 

inf. Teatr Monitoring / fot. Aneta Czarnocka-Kanik