Tour de Pologne znów w Jastrzębiu-Zdroju

To będzie tydzień niesamowitych sportowych emocji. Kolarze pokonają łącznie 1144 kilometry i przejadą przez ponad 500 miejscowości. Wśród nich znajdzie się także Jastrzębie-Zdrój, w którym zawodnicy powalczą na lotnej premii.

Będą pagórki, czas dla sprinterów i wysokie góry. Słowem – wszystko co jest potrzebne do wielkiej kolarskiej rywalizacji. Tour de Pologne to ściganie na rowerach z najwyższej półki. Nie mogło go zabraknąć nawet podczas prezentacji trasy na torze kolarskim BGŻ BNP Paribas Arena w Pruszkowie. Obok siebie stanęły gwiazdy z dawnych lat – Czesław Lang, Lech Piasecki, Ryszard Szurkowski, Henryk Charucki. W wyścigu australijskim gdzie ostatni z kolarzy na okrążeniu odpada, najlepszy okazał się Czesław Lang, który jak za najlepszych czasów ograł konkurentów jednego po drugim.

Dopiero po sportowych emocjach przyszedł czas na prezentację trasy 74. Tour de Pologne UCI World Tour. Przed nami wszystko, czego potrzebuje wielki wyścig kolarski – swoje szanse będą mieli zarówno sprinterzy jak i górale. Wyścig zacznie się w Krakowie, aby przez Katowice, Szczyrk, Zabrze, Rzeszów i Zakopane dotrzeć do Bukowiny Tatrzańskiej.

Tym razem postanowiliśmy zmienić nieco trasę wyścigu, ale nie mogło na niej zabraknąć chociażby Krakowa, który dla nas jest tak samo ważny jak Paryż dla Tour de France. Będą dwa etapy pagórkowate, jeden typowo sprinterski i cztery górskie. To wyścig, który będzie pasował kolarzom pokroju Rafała Majki czy Vincenzo Nibaliego, dla których im ciężej tym lepiej – podsumowuje trasę Dyrektor Generalny Lang Team, Czesław Lang

Podczas 74. Tour de Pologne nie zabraknie imprez towarzyszących. Ostatni dzień wyścigu tradycyjnie zarezerwowany jest dla kolarzy z całej Polski, którzy powalczą w Bukowinie Tatrzańskiej na trasie zawodowego peletonu w Tour de Pologne Amatorów.

Rok 2017 to ważna rocznica dla Nutella Mini Tour de Pologne. Jeden z najpopularniejszych cyklów wyścigów dla dzieci, gdzie swoje wielkie kariery zaczynali Katarzyna Niewiadoma czy Michał Kwiatkowski obchodzi dziesięciolecie. Z tej okazji organizatorzy szykują specjalne niespodzianki.

Jeśli chodzi zaś o nasze miasto na trasie największego polskiego tour’u, to Jastrzębie-Zdrój znajduje się już po raz piąty na mapie Tour de Pologne. Tym razem kolarze ścigać będą się w Jastrzębiu i walczyć o punkty na lotnej premii. Wszystko w ramach IV etapu z Zawiercia do Zabrza, który odbędzie się 1 sierpnia.

Więcej na temat jastrzębskiej historii Tour de Pologne w najbliższym, czerwcowym numerze gazety „Jastrząb”.