Jastrzębskie spotkania z lekturą szkolną

17 maja do historii przeszła kolejna edycja regionalnego konkursu – Jastrzębskich Spotkań z Lekturą Szkolną organizowanych przez ZS nr 9 oraz Miejską Biblitekę Publiczną „Masnówka”.

W spotkaniu wzięły udział placówki specjalne:

  • Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cieszynie
  • Zespół Szkół nr 10 w Jastrzębiu-Zdroju
  • Zespół Szkół przy Szpitalu Rehabilitacyjnym w Jastrzębiu-Zdroju
  • Zespół Szkół Specjalnych w Żorach

oraz gospodarze – Zespół Szkół nr 9 w Jastrzębiu-Zdroju

 

XIX Jastrzębskie Spotkania z Lekturą Szkolną pod hasłem „W krainie poezji” przybliżyły uczestnikom świat nam bliski, gdyż jak pisał Edward Stachura „Wszystko jest poezją, każdy jest poetą”. Były również okazją do uczczenia 80 -tych urodzinach tego poety, które przypadają w tym roku. Nieprzypadkowo więc część konkursowa poprzedzona była piosenką E.Stachury „Opadły mgły, wstaje nowy dzień” w wykonaniu grupki gospodarzy – uczniów gimnazjum i szkoły zawodowej.

 

Konkurs odbywał się w trzech kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły zawodowe, w których tematyka dostosowana była do wieku i możliwości uczestników. Uczniowie szkół podstawowych w krainie poezji spotkali zabawne postacie z wierszy Jana Brzechwy, podróżowali lokomotywą kierowaną przez Juliana Tuwima, wykonali ilustacje do wierszy.

 

Gimnazjaliści zgłębiali lirykę przedstawiającą różne oblicza miłości: kobiety do mężczyzny, rodzicielską, miłość do bliźniego. Nie brakowało emocji w omawianej poezji, nie brakowało jej także w bardzo wyrównanej rywalizacji między uczniami przybyłych placówek.

 

W trzeciej kategorii – grupie szkół zawodowych – uczniowie zawitali do krainy łagodności rozbrzmiewającej poezją śpiewaną Edwarda Stachury. Poznali sylwetkę twórczą nieżyjącego już poety, ale wciąż bliskiego kolejnym pokoleniom młodych ludzi. Uczniowie słuchali piosenek w jego wykonaniu oraz aranżacji Starego Dobrego Małżeństwa, analizowali teksty, uzupełniali w wierszu brakujące fragmenty, wskazywali środki poetyckie. Potrafili również zaprezentować wybrany wiersz w formie recytacji lub piosenki.

 

Zmagania konkursowe prowadziły : Renata Sołtysik, Anna Kolwicz i Katarzyna Kolorz-Stylok –  nauczycielki języka polskiego.

Laureatami XIX Jastrzębskich Spotkań z Lekturą Szkolną zostali:

w kategorii szkoły podstawowej:

– I miejsce – Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cieszynie

– II miejsce – Zespół Szkół nr9 w Jastrzębiu-Zdroju

– III – Zespół Szkół przy Szpitalu Rehabilitacyjnym w Jastrzębiu-Zdroju

w kategorii gimnazjum:

– I miejsce – Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cieszynie

– II miejsce – Zespół Szkół nr10 w Jastrzębiu-Zdroju

– III miejsce – Zespół Szkół Specjalnych w Żorach

w kategorii szkoły zawodowej:

– I miejsce –  Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych
w Cieszynie

– II miejsce –  Zespół Szkół nr9 w Jastrzębiu-Zdroju

Zwycięzcy oraz uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Był również poczęstunek – soczki i wiosenne bułki przygotowane przez uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy pod nadzorem pani Katarzyny Nyderek.

 

Spotkania z lekturą to nie tylko rywalizacja, ale również wspólna zabawa i integracja uczniów różnych placówek.

 

Mamy nadzieję, że tegoroczna wizyta w „Krainie poezji”pomogła uczniom odkryć piękną stronę życia,  świat wartości , rozwinęła w nich wrażliwość oraz zachęciła do sięgania po książki
z wierszami.

DSC_1265 DSC_1263

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Kolorz-Stylok