„Mój przyjaciel pies-przewodnik, ratownik, terapeuta”

Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych i Ich Rodziców „Tęcza” rozpoczęło realizację Projektu „Wolontariat pracowniczy w Siemensie 2017” pod hasłem: „Mój przyjaciel pies-przewodnik, ratownik, terapeuta”.

19 maja w siedzibie Stowarzyszenia (Zespół Szkół nr 9 im. dr. M. Witczaka w Jastrzębiu-Zdroju) odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu zaplanowanych w ramach w/w projektu. Do szkoły przybyli kynoterapeuci z psami z Ośrodka Dogoterapii i Hipoterapii w Koziańskich Wierchach.

 

Dzieci żywo i radośnie reagowały na wejście psów do sali. Podczas spotkania nauczyły się bawić i ćwiczyć ze zwierzętami, karmić je, dostrzegać potrzeby psów, traktować je jak równorzędną istotę, nawiązały z nimi kontakt emocjonalny.

 

Poprzez terapię kontaktową, czyli zabawy, przytulanie i głaskanie piesków, rozluźnieni w bezstresowej zabawie zapomnieli o swoich problemach. Zajęcia z psami zwiększyły u dzieci poziom akceptacji siebie,  pewność siebie i ufność w stosunku do innych.

 

DSC_2413

 

Dogoterapia jest idealną metodą wspomagającą tradycyjne postępowanie terapeutyczne, o wiele bardziej od niego przyjemną niż tradycyjne ćwiczenia. Poprzez kontakt ze zwierzęciem dzieci lepiej się koncentrują, wzrasta ich motywacja do działania oraz aktywności fizycznej.

 

Radość i uśmiech, który był widoczny na twarzach dzieci podczas zajęć utwierdził nas w przekonaniu, że wizyta psów spełniła swoje zadanie.

 

Tekst i zdjęcia: Renata Sołtysik – sekretarz Stowarzyszenia Na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych i Ich Rodziców” Tęcza”