Czy wiesz, co Ryszard Kaja miau na myśli?

W Galerii Pod Sową będzie można oglądać wystawę plakatów Ryszarda Kai. Wernisaż wystawy odbędzie się 3 czerwca o godz. 19.00.

Ryszard Kaja to znany polski grafik i scenograf, nałogowy podróżnik i kolekcjoner starych zdjęć i dagerotypów. Zrealizował około 200 scenografii operowych, baletowych, musicalowych, do dramatu i dla telewizji, także filmu, w tym i animowanego, a wzajemne przenikanie się teatru i malarstwa, podobnie jak unikalny sposób projektowania kostiumów teatralnych, szybko stały się elementami jego rozpoznawalnego stylu.

Ryszard Kaja ma odwagę być malarzem „niemodnym”, a jego ostentacyjna indywidualność opiera się na szczególnej figuratywności, zbudowanej na rzeczywistości nastrojów, kolorze i tego co niezapisywalne, co wymyka się słowom. Wielką pasją, oprócz twórczości scenograficznej, stały się ostatnimi laty dla Ryszarda Kai plakaty, które oparte są najczęściej na malarstwie i nawiązują do polskiej szkoły plakatu. We wszystkich jego pracach widoczna jest pochwała dnia codziennego i szacunek dla zwyczajności.

R. Kaja

Data: 1 – 30 czerwca

Miejsce: Galeria Pod Sową, Biblioteka Główna, ul. Wielkopolska 1a-