Nagrody dla działaczy kultury

Parafialna Orkiestra Dęta NSPJ, Joachim Paczyński, Chór „Belcanto” przy Parafii Niepokalanego Serca NMP w Ruptawie i Wiesława Kmita to tegoroczni laureaci nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania lub ochrony kultury.

Wręczenie nagród miało miejsce 30 maja w Domu Zdrojowym podczas gali z okazji Jastrzębskiego Dnia Kultury.

W ciągu całego roku uczestniczymy w wielu wydarzeniach kulturalnych. Dzisiejsza uroczystość to okazja, aby podziękować wszystkim, którzy włożyli wkład w kulturę. Życzę, żeby zapał nie mijał, żeby pojawiały się nowe inicjatywy – podkreśliła Anna Hetman, prezydent miasta.

Parafialna Orkiestra Dęta NSPJ zdobyła pierwsze miejsce na IV Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych Gminy Krzyżanowice, a także wyróżnienie za najlepiej wykonany utwór obowiązkowy oraz wyróżnienie dla Daniela Żebroka za wykonanie partii solowej na puzonie. Może też pochwalić się pierwszym miejscem na 24. Międzynarodowym Festiwalu Uckermarkische Blasmusiktage w Angermunde. Koncertowała w niemieckim Pfarrkirchen, występowała również z licznymi koncertami w parafiach jastrzębskich oraz podczas miejskich imprez.

Joachim Paczyński jest dyrygentem Parafialnej Orkiestry Dętej NSPJ, od 1992 roku kierownik sekcji instrumentów dętych blaszanych, perkusji i akordeonu w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Jastrzębiu-Zdroju.

Chór „Belcanto” bierze udział w Międzynarodowych Festiwalach Chórów im. A. Skrobola, uczestniczy w dekanalnych koncertach kolęd, podczas Dni Papieskich, śpiewa w czasie uroczystości: zaślubin, jubileuszowych, czy pogrzebowych.

Wiesława Kmita jest prezesem Stowarzyszenia Chór Miejski i Chóru AVE przy parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Od ponad 20 lat oddaje się działalności artystycznej i społeczno-organizacyjnej.

Uroczystość stała się także okazją do wręczenia nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która powędrowała do Chóru „Belcanto”.

Wtorkowego wieczoru podziękowania za pracę i zaangażowanie na rzecz kultury otrzymali także wyróżniający się pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej: Karolina Wróżek, Mirosław Parylak, Ewa Kleps, Barbara Składanowska i Maria Szabałowska oraz Miejskiego Ośrodka Kultury: Iwona Jesionka, Barbara Dykalska, Marek Krawczyk, Wojciech Chodakowski i Grażyna Pakuła.

Podczas uroczystości można było też zobaczyć wystawę dzwonków, które kolekcjonuje Krzysztof Zagaja.

12 17

23 31