Działa sygnalizacja świetlna na al. Jana Pawła II

Uruchomiona została sygnalizacja świetlna na przejściu dla pieszych pomiędzy budynkami Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 i Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Sygnalizacja pracuje w systemie „wszędzie czerwone”, co oznacza, że jeśli nie ma pojazdów, ani pieszych, świeci wszędzie czerwone światło, natomiast jeśli zbliża się z odpowiednią prędkością pojazd włącza się zielone. Pieszy, aby mógł przejść na drugą stronę ulicy, musi nacisnąć na słupku sygnalizatora specjalny guzik, który uruchamia program zmieniający światła. Zastosowany jest tu również wydłużony sygnał zielony dla pieszych, umożliwiający przekroczenie jezdni przez osoby z ograniczoną sprawnością ruchową udające się do szpitala. Budowa sygnalizacji świetlnej kosztowała ponad 145 tys. zł.

 

W tym miejscu watro dodać, że nieczynne przejście podziemne nie może być uruchomione, ponieważ nie spełnia ono wymaganych prawem warunków technicznych i nie zapewnia bezpieczeństwa pieszym. Tunel posiada załomy, zakamarki przy klatkach schodowych oraz nie ma widoczności na drugi koniec, co powoduje poczucie zagrożenia. Dodatkowo nie jest on przystosowany do ruchu osób niepełnosprawnych

 

DSC_3092 DSC_3086 DSC_3075

 

 

 

 

 

 

 

fot. Maciej Gucik