Zadbaj o swoje zdrowie

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 2 zaprasza na bezpłatne badania.

 

Profilaktyka raka szyjki macicy

 

Program profilaktyki podzielony jest na dwa etapy:

  1. Etap podstawowy – pobranie materiału z szyjki macicy do przesiewowego badania cytologicznego.
  2. Etap pogłębionej diagnostyki – wykonywany dla pacjenta skierowanego etapu podstawowego.

Kto może się zgłosić na badanie?

Na badanie mogą się zgłosić kobiety:

– wieku od 25 do 59 lat – badanie wykonuje się raz na 3 lata,

– w wieku od 25 do 59 lat obciążone czynnikami ryzyka – zakażone wirusem HIV, przyjmujące leki immunosupresyjne, zakażone HPV; badanie można wykonać raz w roku.

Kto wykonuje badanie i gdzie się zgłosić?

Badanie wykonuje lekarz ginekolog. Zapisów dokonywać można w Poradni Ginekologicznej WSzS nr 2.

Przesiewowe badanie szyjki macicy jest najpopularniejszą metodą badań. W wyniku przeprowadzanej analizy można wykryć zmiany przedrakowe i raka we wczesnym okresie zaawansowania choroby. Po otrzymaniu wyniku badania z tzw. pierwszego etapu podstawowego, lekarz decyduje czy pacjentka wymaga dalszych badań, w tym zakresie pacjentka przechodzi do etapu pogłębionej diagnostyki.

 

Badanie kolonoskopowe

 

Do kogo kierowany jest program badań przesiewowych?

Na badania mogą zapisać się osoby w wieku od 50 do 65 lat – niezależnie od wywiadu rodzinnego, osoby w wieku od 40 do 49 lat, które mają krewnego I stopnia z rozpoznaniem raka jelita grubego, osoby bez objawów sugerujących istnienie raka jelita grubego oraz osoby, które w ostatnich 10 latach nie miały wykonywanego badania kolonoskopowego.

Gdzie się zgłosić?

Aby zapisać się na badanie, należy zgłosić się na Oddział Gastrologiczno-Wewnętrzny i wypełnić ankietę. Kwalifikacja do badania jest uzależniona od wyniku wypełnionej ankiety. O dacie wykonania badania decyduje kolejność zgłoszeń.

Badanie kolonoskopowe to możliwość wykrycia raka jelita grubego we wczesnym stadium, obniżenie zachorowalności i umieralności na raka jelita grubego.

 

Profilaktyka i wczesne wykrywanie raka prostaty

 

Program adresowany jest do mężczyzn w wieku powyżej 60. roku życia zamieszkałych w Jastrzębiu-Zdroju. W ramach programu, finansowanego przez Miasto Jastrzębie-Zdrój, szpital wykonuje badania PSA oraz per rectum.

Gdzie się zgłosić?

Pacjent powinien zarejestrować się osobiście w Poradni Urologicznej w godzinach od 11.00-13.00 (okienko nr 6) i wypełnić ankietę.