Wystartował Polski Rower Jastrzębie

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich miłośników jazdy na rowerze. Jastrzębie-Zdrój dołączyło do miast popularyzujących jazdę na rowerze.

Przekazujemy mieszkańcom do dyspozycji 44 rowery. Samoobsługowe stacje, gdzie można je wypożyczyć i oddać zostały zorganizowane w czterech miejscach. Zachęcam wszystkich do korzystania z jednośladów – mówi Anna Hetman, prezydent miasta.

Takimi jednośladami na ulice naszego miasta można wyruszyć już dzisiaj.

Myślę, że system zostanie przez mieszkańców dobrze odebrany, bo rozwiązania, które oddajemy do użytku, są rozwiązaniami nowoczesnymi i przetestowanymi – zapewnia Marek Krakowski, dyrektor Jastrzębskiego Zakładu Komunalnego.

Jak mówi Marcin Jeż, dyrektor ds. rozwoju BikeU sp. z o.o., system jest bardzo prosty i intuicyjny.

 

Rower w systemie można wypożyczyć na dwa sposoby:

  1. Przy użyciu klawiatury w terminalu stacji rowerowej.
  2. Przez aplikację mobilną.

 

Najpierw należy się zarejestrować:

– wypełnić formularz rejestracyjny na stronie www.polskirowermiejski.pl (podać imię, nazwisko, numer telefonu i nadać indywidualny 4-cyfrowy kod PIN)
– kliknąć w link aktywacyjny otrzymany w mailu po rejestracji
– doładować konto w systemie kwotą minimum 10 zł (opłata inicjalna i minimalna kwota niezbędna do wypożyczenia roweru w systemie)

Co trzeba zrobić, aby wypożyczyć rower za pomocą terminala w stacji?

– podejść do terminala stacji i nacisnąć zielony przycisk na klawiaturze dotykowej, aby wzbudzić stację z trybu uśpienia (kiedy nikt nie korzysta ze stacji, przechodzi ona w tryb uśpienia, aby zminimalizować zużycie energii) i postępować zgodnie z komunikatami wyświetlanymi na ekranie oraz komunikatami głosowymi, które odtwarzane będą przez stację kiedy użytkownik zacznie z niej korzystać
– podać numer telefonu i PIN
– wybrać numer roweru
– wypiąć wybrany rower z uchwytu

Jeden użytkownik może wypożyczyć maksymalnie do 4 rowerów pod warunkiem posiadania wielokrotności minimum 10 zł na koncie. Oznacza to, że jeśli użytkownik chce wypożyczyć dwa rowery, konto powinno być doładowane kwotą minimum 20 zł.

Co trzeba zrobić. aby wypożyczyć rower za pomocą aplikacji mobilnej?

– pobrać aplikację ze sklepu Google Play lub App Store
– zalogować się za pomocą numeru telefonu i PINu
– wybrać stację i numer roweru
– kliknąć przycisk WYPOŻYCZ
– wybrany rower zostanie zwolniony z uchwytu, na ekranie pojawi się komunikat oraz komunikat głosowy, który zostanie odtworzony przez stację

Jak zwrócić rower?

Aby zwrócić rower, wystarczy wstawić go do wybranego wolnego stojaka. System automatycznie rozpozna użytkownika zwracającego rower i rozliczy wypożyczenie.

Jak zwrócić rower, kiedy wszystkie uchwyty są zajęte?

Jeśli stacja jest pełna, wystarczy przypiąć rower za pomocą zamka szyfrowego do innego roweru lub innego elementu stacji i podać numer najbliższego roweru, do którego zwracany jest nasz rower. UWAGA: Zwrot za pomocą zamka szyfrowego jest możliwy tylko w przypadku wszystkich zajętych uchwytów w stacji i może odbyć się tylko za pomocą klawiatury w terminalu stacji.

DSC_3770 DSC_3738 DSC_3655 DSC_3555 DSC_3509

TABELA OPŁAT (kwoty brutto)

Jednorazowa, bezzwrotna opłata inicjalna 10 zł
Od 0 do 20 minuty 0 zł
Od 20 do 60 minuty* 1 zł
Od 60 do 120 minuty* 2 zł
Od 120 do 180 minuty* 3 zł
Każda następna godzina* 4 zł
Maksymalny czas wypożyczenia roweru to 12 godzin* przekroczenie oznacza nałożenie dodatkowej opłaty w wysokości 200 zł
Koszt odtworzenia roweru 2000 zł.
opłaty za usunięcie nieregulaminowej blokady roweru 200 zł

*Naliczanie opłat jest sekundowe.

*Opłaty za poszczególne przedziały czasowe są sumowane np. za wypożyczenie 80 minutowe Klient zapłaci 1,00 zł + 2,00 zł = 3,00 zł

fot. Aneta Czarnocka-Kanik