Poznaj miasta partnerskie

W niedzielę, 2 lipca w Parku Zdrojowym swoje święto będzie miało miasto Karwina – nasz partner zza południowej granicy.

Wszystko z okazji Dni Miast Partnerskich, wydarzenia dzięki któremu mieszkańcy będą mieli okazję poznać bliżej kulturę i zwyczaje naszych sąsiadów. Od 15.00 na przybyłych czekać będą atrakcje – występ kapeli Puente, orkiestry dętej „Malá černá hudba” oraz występ stowarzyszenia Jazz Club na hranici – Silesian Dixie Band.

Podczas imprezy zaprezentuje się także lokalna grupa Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Republice Czeskiej (Místní skupina Polského kulturně – osvětového svazu v Karviné -Ráji z.s.).


 

Karwina jest miastem partnerskim Jastrzębia-Zdroju od ponad 22 lat. To najbliżej położone miasto partnerskie Jastrzębia, które sprzyja zarówno turystom zmotoryzowanym jak i tym, którzy wolą dojechać tam na rowerze. Ta położona nad Olzą, na terenie historycznego Śląska Cieszyńskiego osada, powstała z połączenia miejscowości: Karwina i Frysztat oraz wsi Darków, Raj i Stare Miasto – dzisiejszych integralnych części miasta. Karwina to pod wieloma względami odpowiednik naszego miasta po drugiej stronie granicy – przemysł górniczy, zabytkowe dzielnice z okazałymi obiektami zabytkowymi oraz uzdrowisko. Wyjątkiem jest jednak fakt, że w Karwinie, a dokładnie w Darkowie działa ono po dziś dzień. Lázně Darkov, czyli Darków Zdrój to obecnie część miasta, która znana stała się dzięki założonemu w 1866 zakładowi lecznictwa uzdrowiskowego.

plakat KARVINA