Klub Seniora już otwarty

Długo oczekiwany moment wreszcie nastąpił. 6 lipca w Jastrzębiu-Zdroju przy ul. Mazowieckiej oficjalnie otwarto Klub Seniora. Z bogatej oferty bezpłatnych zajęć będą mogli korzystać głownie mieszkańcy powyżej 60. roku życia.

Otwarcie Klubu Seniora to kluczowy punkt skutecznie przez nas realizowanej polityki senioralnej. Chcemy, by seniorom dobrze żyło się w naszym mieście. Oddając w wasze ręce ten klub mamy nadzieję na integrację międzypokoleniową, ale także na aktywizację najstarszych mieszkańców Jastrzębia. Niech dobrze wam służy. Korzystajcie z niego jak najczęściej – mówiła podczas otwarcia prezydent Anna Hetman.

Jastrzębski Klub Seniora ma ponad 200 metrów kwadratowych powierzchni. Znajdują się tu: duża sala konferencyjna, dwa biura, sala komputerowa z czterema stanowiskami pracy, dwie sale treningowe, łazienka i kuchnia. – Część wyposażenia została zagospodarowana po byłej AGH. A wszystkie pomieszczenia zostały stosownie dostosowane do potrzeb seniorów – mówi Beata Olszok, dyrektor Miejskiego Zarządu Nieruchomości.

Klub Seniora będzie otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00-18.00. Korzystać może z niego każdy. Nie trzeba się wcześniej zapisywać, ani wnosić żadnych opłat. Za każdym razem na seniorów będą czekały atrakcje. – Na podstawie przeprowadzonych konsultacji, a także mając na uwadze preferencje seniorów, opracowujemy tematyczny harmonogram zajęć. Każdy poszczególny dzień tygodnia będzie dedykowany określonej dziedzinie życia, np. zdrowiu, kulturze czy rekreacji – mówi Joanna Cisek, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej i Mieszkaniowej.

Na spotkania mogą oczywiście przychodzić nie tylko seniorzy, ale i osoby młodsze oraz dzieci w ramach integracji międzypokoleniowej. Jedni i drudzy z pewnością podzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą. Każdorazowo będzie też osoba, która poprowadzi zajęcia.


 

W lipcu odbędą się następujące wykłady:

  • 11 lipca o godzinie 16.00 – wykład z zakresu pierwszej pomocy i praktyczną naukę resuscytacji przeprowadzą ratownicy ze Stacji Pogotowia Ratunkowego w Jastrzębiu-Zdroju
  • 18 lipca o godzinie 13.00 – wykład na temat zasad higieny, zapobiegania chorobom i prawidłowego sposobu mycia rąk przeprowadzi Mariola Antończyk – specjalista do spraw higieny i epidemiologii zatrudniona w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju. Demonstracja odbędzie się z użyciem lampy ultrafioletowej i profesjonalnych środków do mycia rąk
  • 25 lipca od godziny 12.00 – wykład i prezentację na temat zapobiegania chorobom oczu oraz bezpłatne badania wzroku przeprowadzi firma – Salony Optyczne „Doktor Marchewka”.

 

Ponadto:

  • 12 lipca o godzinie 14.45 Ewelina Stalmach, Miejski Rzecznik Konsumentów opowie seniorom o zagrożeniach związanych z pochopnym zawieraniem umów
  • 13 lipca o godzinie 14.00 Ewelina Piątek, psycholog zatrudniony w Ośrodku Pomocy Społecznej w Punkcie Interwencji Kryzysowej przeprowadzi zajęcia poświęcone radzeniu sobie ze stresem.

Wygląda na to, że Jastrzębie-Zdrój w coraz większym stopniu staje się miastem przyjaznym seniorom. Aktualnie wdrażany jest system teleopieki dla osób starszych. Ma tu powstać drugie w Polsce Centrum Alarmowe Teleopieki. Od roku działa Karta Seniora, z której skorzystało już ponad trzy tysiące osób. A do tego w najbliższych tygodniach mieszkańcom rozdane zostaną Koperty Życia. W ich ręce trafi też Niezbędnik Seniora, czyli kompendium wiedzy informacyjno-teleadresowej.

DSC_4800 DSC_4821 DSC_4829 DSC_4833

 

 

 

 

 

 

 

 

fot. Maciej Gucik