Rok owocnej współpracy

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Janusza Korczaka w minionym roku szkolnym współpracowała ze Szkołą Podstawową i Przedszkolem Cihelni 1666 z Karwiny. Był to wspólny projekt realizowany w ramach Funduszu Mikroprojektów Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Polska 2014-2020 w Euroregionie Śląsk Cieszyński.

W ramach projektu uczniowie z obu szkół uczestniczyli w zajęciach edukacyjno-sportowych w w/w placówkach oświatowych.  Odbył się obóz narciarsko-sportowy na Słowacji, wycieczki po Jastrzębiu-Zdroju i Karwinie.

W czerwcu młodzież wzięła udział w obozie sportowo-krajoznawczym w Górkach Wielkich. W ramach obozu  uczestnicy zapoznali się z pięknem kultury i krajobrazu Euroregionu Śląska Cieszyńskiego. Zwiedzili m. in.: Dwór Kossaków, stanicę harcerską Aleksandra Kamińskiego w Górkach Wielkich. Uczestniczyli w warsztatach wypieku chleba i tworzenia masła w Chlebowej Chacie. Odbyli wycieczkę do muzeum w Istebnej oraz do pracowni Jana Wałacha. Spotkali się z góralem w  Chacie Kawuloka w Koniakowie i zobaczyli największą koronkę, jaką zrobiło pięć koronkarek z Koniakowa. Powędrowali na Trójstyk w Jaworzynce, gdzie zbiegają się granice trzech państw. Wjechali kolejką linową na Czantorię, przeszli do Wisły Jawornik. Podziwiali skocznię narciarską im. Adama Małysza w Wiśle Malince oraz  galerię trofeów Adama Małysza. Oczywiście poznali też stolicę Euroregionu – Cieszyn. Na zakończenie obozu odbyło się tradycyjne ognisko i quiz z wiedzy o Euroregionie, który pokazał jak wiele dzieci poznały i zapamiętały.  Liczne zabawy i rozgrywki sportowe, które odbywały się każdego  dnia, sprzyjały integracji uczestników obozu.


 

Dyrekcja, nauczyciele, uczniowie i rodzice SP nr 6 zostali zaproszeni przez  naszych przyjaciół z Karwiny na festyn Radovanki w Karwinie, który jednocześnie był podsumowaniem współpracy w roku szkolnym  2016/2017.  Nie było to jednak ostatnie spotkanie, bowiem w nowym roku szkolnym 2017/2018 placówka ma zamiar kontynuować współpracę społeczności szkolnych.

Szkoła Podstawowa nr 6 wydała też biuletyn będący przewodnikiem z realizacji w/w projektu. Znajdziemy w nim wiele informacji i zdjęć z poszczególnych wydarzeń, jakie odbywały się w tym czasie.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej strony www.sp6.jastrzebie.pl oraz strony na FB https://www.facebook.com/edukacjabezgranic6/, gdzie znajdziemy fotogalerie i opisy poszczególnych wydarzeń.

 

inf./fot. SP nr 6