Strażnicy udzielali pierwszej pomocy przedmedycznej.

Termin „pierwsza pomoc” obejmuje zespół czynności podejmowanych w celu ratowania osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Czynności te podejmuje osoba znajdująca się na miejscu zdarzenia. W pierwszych dniach bieżącego tygodnia czynności te podejmowali strażnicy miejscy, którzy byli pierwszymi osobami na miejscu zdarzenia.

10 lipca około godziny 22.15 patrol Straży Miejskiej udał się na ul. Katowicką, gdzie w rejonie wejścia do bloku mieszkalnego leżał mężczyzna z obrażeniami zewnętrznymi głowy. Co więcej, nie potrafił nawiązać z mundurowymi właściwego kontaktu, dlatego po udzieleniu pierwszej pomocy na miejsce wezwano zespół ratownictwa medycznego, który po ocenie stanu zdrowia zabrał poszkodowanego do Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala nr 2.

Z kolei 11 lipca około godziny 16.oo patrol Straży Miejskiej pełniący służbę w rejonie oś. Zdrój, zauważył leżącą na przejściu dla pieszych, potrąconą chwilę wcześniej przez samochód osobowy kobietę. Strażnicy natychmiast udzielili rannej pierwszej pomocy oraz wykonali czynności służbowe zmierzające do zabezpieczenia miejsca zdarzenia i ustalenia przebiegu zdarzenia. Na miejsce wezwano także właściwe służby.