Jastrzębskie wyzwania rowerowe

Zarząd osiedla Morcinka włącza się w promocję rowerów miejskich. W piątek, 21 lipca rozpoczął akcję „Jastrzębskie wyzwania rowerowe”.

Jeżeli mieszkańcy wybrali tę inwestycję w konsultacjach społecznych, to jesteśmy zobowiązani do promowania właśnie tej inwestycji, ale i nie tylko – mówi Grzegorz Mosoń, Przewodniczący Zarządu Osiedla Morcinka

Tego lata do Jastrzębia wraca nasz narodowy tour. Peleton Tour de Pologne przemknie przez miasto 1 sierpnia. Dwa dni wcześniej, 30 lipca Jastrzębie-Zdrój będzie areną zmagań kolarzy górskich, którzy w ramach Bike Atelier Maraton MTB rywalizować będą na okolicznych trasach. Finał tej imprezy oraz miasteczko zaplanowano na stadionie miejskim.

Na lipcowym posiedzeniu Zarządu Osiedla na wniosek członka zarządu,  Marcina Wawrzyniaka podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu akcji – nadmienia Grzegorz Mosoń

Akcja ma na celu promocję zdrowego trybu życia jak i wypromowanie rowerów miejskich w naszym mieście. Do zabawy zapraszamy pozostałe jednostki pomocnicze miasta, czyli zarządy osiedli oraz rady sołeckie. W akcji chodzi o to żeby każdy zarząd osiedla lub rada sołecka wzięli czynny udział w tej zabawie. – Reguły są bardzo proste: należy zebrać się jak największą ilością osób w danym zarządzie, dzień i godzina dowolna, wypożyczyć wspólnie rowery miejskie a następnie przejechać wspólnie jak największą ilość kilometrów – wyjaśnia Grzegorz Mosoń.

Dla zasady Fair Play przyjmuje się taki wskaźnik jak ilość przejechanych kilometrów, na ilość osób biorących udział i średni czas. Przyłączając się do akcji ważne jest aby udokumentować trasę przejazdu np. korzystając z aplikacji na telefon,  jak i zdjęcia z miejsc w których się było całym zarządem osiedla czy radą sołecką. – Do akcji mogą przyłączyć się też pracownicy Urzędu Miasta Jastrzębie-Zdrój, na przykład osoby z poszczególnych Wydziałów mogłyby się wspólnie zebrać i pojeździć na rowerach miejskich – zachęca Grzegorz Mosoń.


 

Zarząd osiedla Morcinka w piątek 21 lipca od godziny 19.00, w składzie Grzegorz Mosoń, Marcin Wawrzyniak i Łukasz Mosoń wraz z dzielnicowym osiedla asp. szt. Danielem Nowakiem, który bardzo chętnie przyjął zaproszenie, przejechał wspólnie około 60 km. (każdy z uczestników 15 km.) w łącznym czasie 1:01:39 w tym czas w ruchu 49:54, przy średniej prędkości w ruchu 16.08 km/h oraz przy maksymalnej prędkości 45,06 km/h.

Na początek objechaliśmy wszystkie 4 stacje, jakie znajdują się na terenie miasta oraz zrobiliśmy objazd między nieruchomościami znajdującymi się na osiedlu Morcinka, czyli ulic Katowickiej, Krakowskiej i Północnej, promując właśnie tę formę rekreacji. Odzew mieszkańców był bardzo ciekawy, kibicowali nam nawet – wspomina przewodniczący Grzegorz Mosoń.

 

„Wrażenia z jazdy rowerem miejskim są dla mnie pozytywne. Można przejechać z każdej stacji wypożyczania rowerów do następnej w czasie poniżej 20 minut nawet z najbardziej oddalonych od siebie jak Urząd Miasta i Park Zdrojowy. Moment wypożyczenia roweru nie był dla mnie trudny lecz sam system mógłby działać troszkę szybciej zwłaszcza gdy rower wypożycza naraz większa liczba osób. Rower jest dość lekki i dopasowany jest do warunków miejskich tzw. opona szosowa lub automatycznie zapalające się lampki wieczorem. Możliwość skorzystania z 3 przerzutek ułatwia podjazdy pod wzniesienia. Przy stacjach wypożyczenia rowerów dużo ludzi podchodziło do mnie z zapytaniem jak rower wypożyczyć i na jakiej zasadzie to działa.  Wprowadzenie rowerów miejskich uważam za bardzo dobry pomysł tym bardziej że w krótkim okresie czasu już jest ponad 1000 wypożyczeń. Wielu ludzi nie ma gdzie przechowywać roweru dlatego chętnie skorzystają z tej formy rekreacji a jednocześnie mogą prowadzić zdrowy tryb życia” – Marcin Wawrzyniak – członek Zarządu Osiedla Morcinka

Zarząd osiedla Morcinka zaprasza do wzięcia udziału w akcji.