Więcej niż pasja – reprezentant Polski o kolarstwie zawodowym

Paweł Bernas, młody gliwiczanin, miłośnik sportu. Obecnie jest kolarzem w ekipie Verva Activejet, a na tegoroczym Tour de Pologne reprezentuje barwy Orlen CCC Polska, czyli reprezentacji naszego kraju.

W roku  2015 odniósł wiele kolarskich sukcesów – w barwach swojego zespołu  został brązowym medalistą mistrzostw Polski w wyścigu szosowym ze startu wspólnego oraz m.in. wziął udział w Tour des Fjords i Tour of Croatia.

 

Jak rozpoczęła się Twoja kolarska przygoda?
Rower przewijał się w moim życiu od zawsze ale zawodnikiem z licencją zostałem w 2004 roku, czyli 13 lat temu. Od razu mnie to wciągnęło, ponieważ widziałem jak ciężki trening przekłada się na wyniki i tak krok po kroku przedzierałem się przez to kolarskie życie. W 2013 roku podpisałem pierwszy zawodowy kontrakt i mam nadzieję jeszcze kilka lat pojeździć.

 

Rower jest Twoim ulubionym środkiem przemieszczania się po mieście? Czy na zakupy jeździsz na rowerze, a może wolisz samochód lub spacer?

Rower po treningu odpoczywa razem ze mną, zazwyczaj przemieszczam się samochodem lub pieszo. W sumie rower poza kolarstwem ruszam tylko czasem żeby potowarzyszyć mojej dziewczynie w trakcie biegania.

 

Jakie masz plany zawodowe?

Chciałbym wrócić do grona ekip prokontynentalnych. Na początku tego sezonu rozpadła się moja dotychczasowa ekipa i musiałem szukać drużyny żeby przetrwać ten rok. Pomocną dłoń w tym trudnym czasie wyciągnął do mnie Andrzej Domin i całkiem dobrze to wyszło. Nie ukrywam jednak, ze moje ambicje są bliżej wielkich światowych wyścigów i będę robił wszystko żeby właśnie tam się znaleźć.

20374672_1914806002128452_3017284672535359741_n

 

Czy korzystasz czasem z rowerów miejskich, np. w rodzinnym mieście? Co sądzisz o tym rozwiązaniu?

W Gliwicach mamy rowery miejskie i obiecałem sobie, ze je wypróbuje, może po Tour de Pologne znajdę na to chwilę. Uważam, że to super rozwiązanie, wystarczy przejść się po Gliwicach i zobaczyć ile osób z tego korzysta. Przyjęły się doskonale i liczę, ze teraz będziemy nadrabiać z infrastrukturą budując fajne i bezpieczne ścieżki rowerowe.

 

Paweł Bernas jest jednym z zawodników, którzy już jutro wezmą udział w IV etapie Tour de Pologne 2017. Ten etap przebiegać będzie właśnie przez Jastrzębie-Zdrój, gdzie została ulokowana lotna premia.

Zachęcamy do odwiedzenia naszego Fanpage, gdzie możecie zobaczyć jak wyglądają przygotowania do startu w tego typu imprezach właśnie w wykonaniu Pawła.

19748726_1903594613249591_3181204467307535453_n

 

Rozmawiała Agata Krypczyk

Fotografie: Profil na Facebooku Paweł Bernas