Tour de Pologne przemknął przez miasto

Najlepsi kolarze świata przejechali przez Jastrzębie-Zdrój, a fani kolarstwa tłumnie wyszli na ulice by kibicować peletonowi naszego narodowego tour’u.

Historia Tour de Pologne w samym Jastrzębiu-Zdroju rozpoczęła się na dobre w 1997 r. Wtedy to czwarty etap 54. edycji wyścigu zakończył się na alei Piłsudskiego. Także rok później zdecydowano się zorganizować metę właśnie w centrum miasta. Płaski etap z Radomska odpowiednio wygrywali: Jaan Kirsipuu oraz Artur Krzeszowiec. Kiedy już wielki wyścig „awansował” do najwyższej ligi kolarskich zmagań, nasze miasto w 2010 roku powitało kolarzy na starcie, a dwa lata później znalazło się na trasie z Kędzierzyna-Koźla do Cieszyna.

 

Dokładnie 20 lat po pierwszej wizycie peletonu w ramach Tour de Pologne, w ramach tegorocznej, 74. edycji tego wyścigu 1 sierpnia sportowcy przejechali przez główne arterie Jastrzębia. Miasto znalazło się na trasie czwartego, najdłuższego etapu prowadzącego z Zawiercia do Zabrza. Dodatkową gratką dla sympatyków kolarstwa była z pewnością walka na lotnej premii, która znalazła się na wysokości hali widowiskowo-sportowej przy al. Jana Pawła II

 

Dziś Tour de Pologne to już nie tylko zwykły wyścig kolarski – to wielkie przedsięwzięcie, które sprzyja promocji naszego kraju i popularyzacji kolarstwa. Przy okazji wyścigu organizowane są imprezy towarzyszące, takie jak Mini Tour de Pologne skierowany do najmłodszych adeptów kolarstwa oraz Tour de Pologne Amatorów przebiegające tą samą trasą, co jeden z górskich etapów zawodowego peletonu.

DSC_0447 DSC_0424 DSC_0412 DSC_0368

DSC_0163 DSC_0129 DSC_0126 DSC_0008

fot. Aneta Czarnocka-Kanik, Piotr Kędzierski