Teatr na Ugorze porwał publiczność

W miniony piątek, 18 sierpnia, sołectwo Borynia stało się miejscem niecodziennego wydarzenia kulturalnego. Na łące przy ulicy Plebiscytowej, przy pięknej, słonecznej pogodzie pojawił się Objazdowy Festiwal Teatr na Ugorze.

W godzinach przedpołudniowych wszyscy chętni mogli skorzystać z bezpłatnych warsztatów przeprowadzonych przez gościnie występujących tam aktorów. Od godziny 17.00 rozpoczęły się przedstawienia teatralne. Jako pierwsze wystąpiły: Luiza Łuszcz – Kujawiak i Monika Tomczyk (Łódź) z przedstawieniem „Kataryna opowieści”. To kameralny spektakl, który wprowadził widzów w baśniowy świat, pełen legend, niespodziewanych zwrotów akcji i przygód. Wodzisławski Teatr Classik Ballanga pojawił się z happeningiem Motyle, który idealnie wpasował się w panujący na łące wakacyjny klimat. Walny Teatr z Policznej zagrał spektakl „Dziadek”, a Teatr Nikoli z Krakowa rozbawił publiczność swoim „Country Show”. Na koniec wystąpił Teatr Lalki i Ludzie z Białegostoku z przedstawieniem „Dla mnie bomba!!!”. Spektakl, wyreżyserowany przez Krzysztofa Zemło zainspirowany został bajką napisana przez Umberto Eco. Całość wydarzenia zakończyła się koncertem przy ognisku, na którym wystąpili młodzi, bardzo zdolni jastrzębscy muzycy: Łukasz Sowa (gitara, śpiew) i Kacper Kałuża (cajon).

 

Festiwal organizowany jest przez Fundację Harmonicznego Chaosu przy współpracy z Fundacją Theatrum Mundi. Tegorocznymi partnerami są: Gminny Ośrodek Kultury w Przygodzicach, Sołectwo Borynia i Skrzeczkowice oraz Miejski Ośrodek Kultury w Jastrzębiu-Zdroju.

 

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje 2017

 

teatr3 teatr2 teatr1 teatr

fot. Piotr Kędzierski