Dzieje jastrzębskiego boksu

O wspaniałych tradycjach i osiągnięciach jastrzębskiego pięściarstwa przypomina najnowsza wystawa Galerii Historii Miasta. Uroczyste otwarcie ekspozycji pn. „Historia jastrzębskiego boksu” miało miejsce w miniony piątek, 8 września.

Wernisaż zgromadził wielu gości. Wśród przybyłych były legendy pięściarskiej sekcji GKS Jastrzębie wraz z rodzinami. Na sali obecni byli m.in: Krzysztof Michałowski,  Andrzej Kaleta, Marian Sajdak, Juliusz Sobczak, Witold Środa.

Przypomnijmy, założona w 1965 r. sekcja bokserska w naszym mieście w ciągu zaledwie dekady wspięła się na wyżyny polskiego pięściarstwa. Drużynowe Mistrzostwo Polski, Puchar Polski, około stu medali Indywidualnych Mistrzostw Polski, niezliczone medale wywalczone podczas turniejów, wreszcie medale Mistrzostw Europy i jedyny jak dotąd w polskim pięściarstwie złoty medal Mistrzostw Świata zdobyty przez Henryka Średnickiego – to tylko najważniejsze trofea wywalczone przez zawodników jastrzębskiego klubu. Przez lata boks pozostawał najpopularniejszą dyscypliną sportową w mieście.

Pamiątki z tamtego okresu będzie można podziwiać w GHM przy ul. Witczaka 4, do 17 listopada. Zachęcamy do obejrzenia ekspozycji nie tylko fanów boksu. Wstęp bezpłatny.

DSC_1554 DSC_1549 DSC_1545 DSC_1543 DSC_1529

fot. Barbara Więckowska