Rowerem miejskim przez Jastrzębie-Zdrój

Ponad 2 tysiące wypożyczeń zanotowano w systemie Polskiego Roweru Jastrzębie. Aktywne konta posiadają 874 osoby – 436 kobiet i 438 mężczyzn.

 

Jednoślady można wypożyczyć na stacjach zlokalizowanych przy ul. Witczaka, w okolicach dworca przy ul. Podhalańskiej, a także przy al. J. Piłsudskiego – przy DH Domus oraz niedaleko skrzyżowania z ul. Katowicką. W czterech punktach czekają 44 rowery.

 


 

Leżące na pograniczu Płaskowyżu Rybnickiego i Pogórza Śląskiego Jastrzębie-Zdrój dla wielu sympatyków jazdy na rowerze jest wręcz idealnym miejscem do uprawiania tego typu aktywności. To tu, u wylotu Bramy Morawskiej, w terenie mocno górzystym, pełnym jarów i dolin można znaleźć wiele miejsc sprzyjających amatorom dwóch kółek.

Warto przypomnieć, że w rejonie naszego miasta jest wiele tras godnych polecenia – jednymi z najbardziej uczęszczanych przez mieszkańców i uczestników wielu rowerowych imprez są szlaki oznaczone kolorami żółtym oraz czerwonym wiodące w kierunku południowym. W słoneczne weekendy, głównie w niedzielne popołudnia, drogi te są wręcz zapchane przez rowerzystów. Trasy prowadzą przez niezwykle urocze zakątki naszego miasta oraz piękne, okoliczne wsie i sołectwa. Malowniczy beskidzki pejzaż rozciągający się na południowym horyzoncie zachęca do odwiedzania nie tylko pobliskich Zebrzydowic, Marklowic , Pielgrzymowic czy Kończyc, ale także górskich miejscowości – Cieszyna, Ustronia czy Wisły i to właśnie na rowerze. Przez miasto i jego okolice wiedzie też międzynarodowy szlak EuroVelo R4 z Wiednia do Krakowa, który często wykorzystywany jest jako droga do Pszczyny lub także w przeciwnym kierunku, do Chałupek i czeskiego Bohumina. Trasy w kierunku Rybnika czy Żor, nie obfitują w tak wiele podjazdów, ale również są ciekawą alternatywą na wycieczki w kierunku północnym. Stąd można wyruszyć w równie ciekawe miejsca w naszej okolicy. Mieszkańcy korzystający z dwóch kółek często wybierają się także do naszych południowych sąsiadów, a tras wiodących w kierunku Karwiny, Ostrawy czy Czeskiego Cieszyna nie brakuje.

DSC_0457 DSC_3475 DSC_3482 DSC_3655 rowery

fot. Aneta Czarnocka-Kanik, Maciej Gucik