Rozkodujmy matematykę…

W ramach VII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia 29 września w jastrzębskich szkołach odbyła się inauguracja projektu Rozkodujmy matematykę w naszym mieście pod patronatem Anny Hetman Prezydenta Miasta Jastrzębie-Zdrój.

Jest to akcja edukacyjna, której głównym organizatorem jest Wydawnictwo Karty Grabowskiego ze Szczecinka promująca naukę matematyki poprzez zabawę. Należy zaznaczyć, iż akcja odbywa się każdego roku w ostatni piątek września. W naszym mieście licencję organizatorów lokalnej akcji otrzymała SP nr 1, SPS nr 23 i ZS nr 5.

Akcja ma zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób, nierzadko jest także okazją do nadrobienia powakacyjnych „tabliczkowych” zaległości.

Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!”, a więc dzięki umiejętności rozwiązywania trudnych przykładów także dorośli mieli okazję do włączenia się w akcję, tym samym dając dowód dzieciom na to, że tabliczki mnożenia nigdy się nie zapomina. Uczniowie szkół podstawowych tj. klas I-III, IV- VII, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych razem ze swoimi nauczycielami rozpoczęli akcję już kilka dni wcześniej, przygotowując ciekawe plakaty, zadania, zagadki, łamigłówki, magiczne kwadraty, rebusy o różnym stopniu trudności. Szkolne sale lekcyjne, korytarze, a nawet stopnie schodów zostały udekorowane przykładami działań wykorzystujących metodę mnożenia.

Zgodnie z tegorocznym hasłem na terenie szkół, ulicach miasta, a także w Urzędzie Miejskim pojawiły się tabliczkowe patrole, które sprawdzały wiedzę swoich koleżanek i kolegów oraz dorosłych. Uczniowie nagradzali mistrzów tabliczki mnożenia własnoręcznie wykonanymi, oryginalnymi medalami. Podczas  gwaru, śmiechu i dobrej zabawy wszystkim uczniom przypominała się i utrwalała znajomość tabliczki mnożenia. Uczniowie recytowali wierszyki, układali rymowanki, uczyli się wzajemnie, poznawali metody ułatwiające zapamiętanie iloczynów, rozwiązywali i tworzyli własne zadania, krzyżówki, łamigłówki, elektroniczne quizy, a także odwiedzali matematyczne strony w internecie. Gimnazjaliści i licealiści mnożyli metodą przekątnych i metodą japońską, podnosząc tym samym poziom swoich umiejętności. Uczniowie wyłaniali w klasach ekspertów tabliczki mnożenia, a następnie klasowi eksperci rywalizowali o tytuł Szkolnego Eksperta Tabliczki Mnożenia. Do zabawy przyłączyli się nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy szkół. Ćwiczenia utrwalające tabliczkę mnożenia odbywały się również na lekcjach języka polskiego, języka angielskiego, informatyki, W-F i plastyki. W jednej ze szkół uczniowie klasy sportowej podczas lekcji wychowania fizycznego rozegrali mecz, w którym można było otrzymać tytuł Piłkarz – Matematyk, gdyż oprócz celności strzałów do bramki sprawdzana była znajomość tabliczki mnożenia. Efektem kolejnych działań uczniów są także piękne prace plastyczne, a wśród nich oczywiście portrety tabliczki mnożenia, naszyjniki, plastelinowe – matematyczne sowy oraz stworzone z ziaren słonecznikowych przykłady liczbowe. Nie zabrakło także zajęć kulinarnych, wypieków oraz ważenia słodkich ciasteczek.

Uśmiech na twarzach naszych uczniów tego dnia, to najlepsze podziękowanie dla nauczycieli, którzy w tak atrakcyjny i ciekawy sposób zorganizowali obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia w naszym mieście. Wszystkim gratulujemy i dziękujemy za ogromne   zaangażowanie w przygotowanie tegorocznej akcji w ramach projektu Rozkodujmy matematykę w naszym mieście.

Organizatorki projektu: doradcy metodyczni matematyki: Ewa Szatkowska, Ewa Majchrzak oraz doradca metodyczny edukacji wczesnoszkolnej Joanna Rajnysz.