Zderzenia nie tylko kulturalne

Od poniedziałku w naszym mieście trwa Festiwal Sztuk Wszelakich Zderzenia Działań Wrażliwych. W programie tej imprezy są nie tylko spektakle, wystawy czy spotkania literackie, ale również… warsztaty edukacyjne.Młodzież z jastrzębskich szkół, w ramach Festiwalu, ma okazję poznać teatr z innej strony. Wszystko za sprawą Teatralizowanych Wykładów Strefa Sztuki. Podczas kilkudziesięciu minut uczniowie mogą skonfrontować swoją wiedzę na temat teatru.
„W tym roku Festiwal otrzymał dofinansowanie również z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura-Interwencje 2017. Dzięki temu możemy przeprowadzić szereg warsztatów edukacyjnych” – wyjaśnia organizator, Mariusz Cholajda.

Dlaczego w starożytnej Grecji teatr był dla elit? W jakim celu organizowano olimpiady?  Czym był styl koturnowy? To tylko niektóre z zagadnień, które zostały poruszone podczas wtorkowych warsztatów. Dariusz Skibiński, który je prowadził, z łatwością przyciągnął uwagę swoich słuchaczy, opowiadając miedzy innymi o tym, że popularne dzisiaj emotikony wywodzą się z… teatru starożytnego.

W ramach tegorocznej imprezy przewidziano nie tylko zajęcia zamknięte dla uczniów w szkołach, ale także otwarte warsztaty teatralne i literackie, które odbędą się w nadchodzący weekend.