Przy ul. Wodzisławskiej działa noclegowania

Jesień i zima to szczególnie trudny okres dla osób bezdomnych. To z myślą o nich w naszym mieście czynna jest noclegownia, a o tym kto i na jakich warunkach może z niej korzystać mówi Teresa Jachimowska, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej.

W budynku przy ul. Wodzisławskiej 15 działa noclegowania. Kto może znaleźć w niej schronienie?

Noclegownia przeznaczona jest dla bezdomnych mężczyzn z Jastrzębia-Zdroju. Do noclegowni przyjmowany jest każdy mężczyzna w miarę posiadanych miejsc i pod warunkiem, że jest trzeźwy. Trafiają tu również mężczyźni z interwencji policji i straży miejskiej. W pięciu pokojach przygotowanych jest 27 miejsc noclegowych, jednak w okresie zimowym osób potrzebujących schronienia jest więcej i wówczas istnieje możliwość dostawienia łóżek polowych.

Na jaką pomoc mogą liczyć bezdomni mężczyźni?

Na potrzebujących czeka łóżko z pościelą, środki czystości i czyste ubranie. Od 1 kwietnia do 30 września placówka świadczy pomoc w godz. od 20.00 do 8.00, natomiast od 1 października do 31 marca w godz. od 18.00 do 8.00. Jednocześnie osoby bezdomne w okresie jesienno-zimowym mogą przebywać w świetlicy przy noclegowni w godzinach od 8.00 do 10.00 oraz od 16.00 do 18.00. Jeśli chodzi o posiłki, to na ciepły posiłek nasi podopieczni kierowani są do jadłodajni przy parafii św. Katarzyny. W noclegowni jest możliwość przygotowania gorących napojów i podgrzania posiłku. Oprócz tego pracownicy OPS podejmują działania, aby przez ten czas pobytu w noclegowni bezdomni spróbowali zmienić swoje życie. Praca z doradcami zawodowymi, terapeutami, pracownikami socjalnymi, udział w zajęciach Klubu Integracji Społecznej, wykonywanie prac społecznie użytecznych ma im pomóc usamodzielnić się, często też wyjść z uzależnienia od alkoholu, uregulować sytuację prawną i znaleźć zatrudnienie.