Polski Rower Jastrzębie po pierwszym sezonie

Pilotażowy projekt i już bije rekordy. W ciągu czterech miesięcy – od 1 lipca do 31 października – w systemie Polskiego Roweru Jastrzębie odnotowano 2328 wypożyczeń. Aktywne konta posiada 899 użytkowników. Średnio jeden rower był wypożyczany 53 razy.

Firma BikeU wprowadziła na rodzimy rynek system o nazwie Polski Rower Miejski, pierwszy taki projekt opracowany w całości w Polsce z komponentów produkowanych przez polskich producentów. Pilotażowy projekt ruszył 1 lipca w Jastrzębiu-Zdroju. Jest to najmniejszy system BikeU, składający się z czterech stacji i 44 rowerów. Jego fenomen polega na tym, że pobił wszystkie systemy średnim czasem wypożyczeń – 50 minut, co jest ewenementem w skali całej Polski.

Co wyróżnia ten niewielki system? – Przede wszystkim został bardzo wysoko oceniony przez mieszkańców – aż 4,4 pkt. na 5 możliwych wg oceny ponad 203 użytkowników, a wiemy, że użytkownicy dla zasady nie zawsze chcą wystawiać maksymalne noty. Tak wysoka ocena to z jednej strony uzasadnienie dla kontynuacji prac nad projektem Polski Rower, ale również zobowiązanie do sięgania po więcej – podkreśla operator firma BikeU

Druga sprawa to średni czas wypożyczeń, który wynosi 50 minut, co jest zaskoczeniem patrząc na inne systemy w Polsce. W Warszawie, Bydgoszczy czy Bielsku-Białej, średni czas oscyluje wokół 19 minut. Nawet dotychczasowy rekordzista, czyli Kraków, z abonamentami godzinnymi, wygenerował średni czas w wysokości 44 minut. Jastrzębie-Zdrój to zatem prawdziwy rekordzista. Trzecia kwestia dotyczy tego, że jest to jedyny system wyprodukowany w całości w Polsce.

Jastrzębski system składa się z czterech stacji: DH Domus – al. Piłsudskiego, Urząd Miasta – al. Piłsudskiego, Park Zdrojowy – ul. Witczaka, targowisko miejskie – ul. Podhalańska.

Lokalizacja stacji została tak pomyślana, by rowery miejskie mogły służyć mieszkańcom zarówno w codziennej komunikacji, jak i w celach rekreacyjnych. A warto zaznaczyć, że Jastrzębie-Zdrój dla wielu sympatyków jazdy na rowerze jest wręcz idealnym miejscem do uprawiania tego typu aktywności. To właśnie tutaj w terenie mocno górzystym, pełnym jarów i dolin można znaleźć wiele miejsc sprzyjających amatorom dwóch kółek – mówi Anna Hetman, prezydent miasta.

Od przyszłego roku Polski Rower Jastrzębie swój start planuje na wiosnę.

 

fot. Aneta Czarnocka-Kanik