Dzień Rosyjski

13 listopada dzieci z naszego przedszkola, kadra przedszkola oraz zaproszeni goście z Publicznego Przedszkola nr 7 wspólnie obchodziły Dzień Rosyjski. Inicjatywa obchodów tego dnia wyszła ze strony nauczycieli z PP nr10 i PP nr 12 w, którzy opracowali projekt „Podróże Okruszków”.

Dzieci korzystające z edukacji przedszkolnej w mieście Jastrzębie-Zdrój poznają swoją odrębność narodową i przynależność do ojczyzny, inne kraje i ich zwyczaje, swoich rówieśników w przedszkolach w naszym mieście oraz radość i wartość podróży.

Dzięki realizacji projektu nauczyciele mogli wymienić się doświadczeniami i wspólnie przyczynić się do wszechstronnego rozwoju dzieci. Całe przedszkole udekorowane było balonikami w kolorach rosyjskiej flagi, rysunkami, zabawkami oraz przedmiotami symbolizującymi Rosję w tym kolorowe „matrioszki”. Każda grupa przyszła ubrana do przedszkola w kolorach flagi rosyjskiej (białym, czerwonym i niebieskim), a personel przedszkola w białych koszulach i czerwonych chusteczkach. Nauczycielki prowadzące uroczystość, tj. pani Ewa i pani Dorotka ubrane były w strojach ludowych. Poprzez prezentację multimedialną wszyscy mogli dowiedzieć się podstawowych wiadomości o Rosji. Nie mogło zabraknąć rosyjskich tańców jak ,,Kalinka” oraz ,,Kazaczok”. Były wiersze po rosyjsku ,,Myszka ”w wykonaniu Julii z grupy V oraz ,,Burja” w wykonaniu pani Joli wicedyrektor. Przedszkolaki z grupy IV zaśpiewały piosenkę ,,Zawsze niech będzie słońce” po polsku i po rosyjsku. Była też nauka przez zabawę podstawowych słów w języku rosyjskim i mini konkurs wiedzy o Rosji dla starszych przedszkolaków. Na zakończenie nasi goście z PP nr 7 zostali zaproszeni na poczęstunek do sali grupy V i wspólne oglądanie bajek rosyjskich jak ,,Wilk i zając” oraz ,,Kiwaczek”. Oczywiście tego dnia na podwieczorek dzieci ze wszystkich grup mogły skosztować rosyjskie bułeczki drożdżowe brioszki upieczone przez nasze panie kucharki. Wspólna zabawa była bardzo udana i sprawiła dzieciom wiele radości. Tego dnia wszyscy świetnie się bawili, a uśmiechom nie było końca! Bardzo dziękujemy wszystkim pracownikom przedszkola za zaangażowanie i pomoc w realizacji tego dnia.

20171113_094911 20171113_093218 20171113_092710

Tekst: Ewa Kłosińska – nauczyciel PP nr 6, fot. arch. PP nr 6