To już 10 lat

14 grudnia 2007 roku Jastrzębie-Zdrój podpisało umowę partnerską z niemieckim miastem Ibbenbüren. Teraz, po 10 latach nadszedł czas na podtrzymanie deklaracji o wzajemnej współpracy.

Delegacja z Ibbenbüren przyleciała do naszego miasta na konferencję „Partnerstwo poprzez gospodarkę”. Jednak nie tylko. Wspólnie z niemieckimi partnerami chcieliśmy uczcić dekadę współpracy pomiędzy naszymi miastami. Podczas trzydniowego pobytu włodarze i przedsiębiorcy z Ibbenbüren mieli okazję uczestniczyć w odpaleniu choinki na Jarmarku Świątecznym, obserwować mecz charytatywny na Jastorze, zwiedzić jastrzębskie przedsiębiorstwo i wziąć udział w Regionalnych Gwarkach.

W celu wspierania stosunków partnerskich między Ibbenbüren a Jastrzębiem-Zdrojem, w sobotę, 16 grudnia, burmistrz Ibbenbüren dr. Marc Schrameyer oraz prezydent Anna Hetman, podpisali list intencyjny dotyczący rozwoju partnerstwa. – Dobrze się już znamy, więc możemy budować dalszą współpracę na mocniejszych filarach, na gospodarce, wykorzystując potencjał młodych ludzi – wyjaśniała Anna Hetman.

List intencyjny zawierał m.in. zapisy o utworzeniu w przyszłości europejskiego centrum sieciowego, którego priorytetem będzie pozyskanie wykwalifikowanych pracowników i wsparcie start-upów w Polsce. Oprócz tego zadeklarowano utworzenie sieci kulturalnej pomiędzy miastami, czego wynikiem ma być przynajmniej jedno wspólne wydarzenie kulturalne w Jastrzębiu-Zdroju i Ibbenbüren, zbudowanie sieci wymiany doświadczeń branżowych.