Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do miasta

Jak co roku, harcerze z Hufca ZHP im. Józefa Kreta udali się do Zakopanego odebrać Betlejemskie Światełko Pokoju z rąk słowackich scout’ów.Ta piękna tradycja umożliwia umieszczenie światełka prosto z Betlejem w naszych domach. Od wczoraj jest ono już w naszym mieście.Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz,  w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.

Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Jak co roku, jastrzębscy harcerze zaprosili mieszkańców naszego miasta do Domu Zdrojowego, aby oficjalnie przekazać Betlejemskie Światło Pokoju. Spotkanie te miało miejsce 20 grudnia. Jednak ci, którzy nie mieli możliwości zjawić się wczoraj, nie muszą się martwić.
– Ci którzy nie będą mogli przyjść w środę na pewno będą mieli możliwość odebrania światełka w swojej parafii, tak aby ogień z Betlejem mógł zagościć w Waszych domach –  informują jastrzębscy harcerze.