Katarzyna Wołczańska, rzecznik prasowy

Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój
Al. Piłsudskiego 60
pokój. 107, budynek A
tel. 32 4785 138
e-mail: rzecznik@um.jastrzebie.pl


O MIEŚCIE

Jastrzębie-Zdrój – tu historia spotyka się z nowoczesnością

Jastrzębie-Zdrój leży na krańcu południowej części województwa śląskiego, tuż przy granicy państwa z Republiką Czeską, zajmując powierzchnię blisko 86 km2.
Choć prawa miejskie Jastrzębie Zdrój uzyskało dopiero w 1963 roku, to już znacznie wcześniej zapisało się na kartach historii. Okres świetności miejscowość przeżywała zwłaszcza od II połowy XIX wieku, kiedy to stała się znanym w Polsce i za granicą uzdrowiskiem. Dziś szczególnie w dzielnicy Zdrój można odnaleźć interesujące pamiątki związane z prowadzoną tu działalnością sanatoryjną.
Odkrycie złóż węgla koksowego a następnie budowa kopalń i związanej z nimi infrastruktury otwarło nowy rozdział w historii miasta, które w latach 60. minionego wieku stało się prężnie rozwijającym się ośrodkiem górniczym. 3 września 1980 r. w cechowni kopalni „Zofiówka” (dawniej „Manifest Lipcowy”), podpisano historyczne „Porozumienie Jastrzębskie”. Dziś miejsca pracy tworzą obok sektora wydobywczego także podmioty gospodarcze zlokalizowane działające m.in. w branży spożywczej, przetwórstwa tworzyw sztucznych czy budowlanej. Odpowiednia polityka inwestycyjna zaowocowała stworzeniem stref gospodarczych oraz dała przedsiębiorcom możliwość korzystania z ulg i preferencji.
Jastrzębie-Zdrój dysponuje bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą techniczną i układem komunikacji miejskiej. Realizowana inwestycja pod nazwą „Droga Główna Południowa” połączy miasto bezpośrednio z budowaną autostradą A1 i drogami krajowymi w południowej części województwa śląskiego.
Ciekawy kalendarz imprez kulturalnych, dobra, stale modernizowana baza sportowa oraz zielone otoczenie sprawiają, że Jastrzębie Zdrój to również interesująca propozycja spędzenia wolnego czasu.


HERB MIASTA

Pierwszy oficjalny herb miasta powstał w 1976 r. Został on opracowany przez znanego polskiego rysownika Szymona Kobylińskiego. Przedstawiał stylizowanego czarnego jastrzębia w zielonym polu na tle skrzyżowanych młotków górniczych koloru srebrnego. Na piersi jastrzębia widniała srebrna kropla symbolizująca miejscowość zdrojową. Herb ten zmodyfikowano uchwałą nr XLIV/766/98 z 31 marca 1998 r. W załączniku ustalono części składowe herbu: tarcza zielona jednopolowa; godło – jastrząb czarny z rozpiętymi skrzydłami, pomiędzy którymi znajduje się biała kropla rosy, trzymający w dolnej części białe symbole górnicze: pyrlik i młotek.

Herb miasta do pobrania w formatach .cdr, .jpg, .pdf

PLIKI

logoJastrzebie


PREZYDENT MIASTA, ANNA HETMAN

9b5702ae5aAnna Hetman jest magistrem pedagogiki specjalnej  –    oligofrenopedagogiki , logopedą i terapeutą. Ukończyła również studia podyplomowe z zakresu zarządzania i organizacji. Związana ze środowiskiem osób niepełnosprawnych jako nauczyciel, a od 2002 do 2014 roku dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 10 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Jastrzębiu-Zdroju. Wielokrotnie była nagradzana m.in. nagrodą Ministra Edukacji Narodowej, Kuratora Oświaty i Prezydenta Miasta. W 2014 roku uzyskała honorowy tytuł profesora oświaty – najwyższy stopień awansu zawodowego nauczycieli. W kadencji 2010-2014 była radną Sejmiku Województwa Śląskiego. 30 listopada 2014 roku uzyskując 57,79% głosów Anna Hetman została wybrana Prezydentem Jastrzębia-Zdroju.


Informacja podlega ponownemu wykorzystywaniu zgodnie z przepisami ustawy o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. 2001.112.1198 z późn. zm.)

Warunki ponownego wykorzystywania informacji:
Osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna jest zobowiązana do poinformowania o źródle informacji, poprzez zamieszczenie informacji poniższej treści w sposób czytelny, niebudzący wątpliwości i umożliwiający każdorazową identyfikację źródła informacji ponownie wykorzystywanej.

Źródło informacji: Jastrzębski Serwis Samorządowy www.jastrzebie.pl,

czas wytworzenia informacji: 04.05.2013r.

 

czas pozyskania informacji:……………., …………………, ……………………

(rok)            miesiąc           dzień

Więcej informacji udziela rzecznik prasowy:

Katarzyna Wołczańska
Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój
Al. Piłsudskiego 60
pokój. 107, budynek A
tel. 32 4785 138
e-mail: rzecznik@um.jastrzebie.pl