Znakowanie rowerów rozpoczęte

Pierwsza w tym sezonie akcja znakowania rowerów przez Straż Miejską już za nami. W miniony piątek pracownicy mieli okazję oznaczyć kilkadziesiąt rowerów. I to nie koniec akcji związanych z oznaczaniem rowerów syntetycznym DNA.

W trakcie piątkowego popołudnia prawie pięćdziesięciu rowerzystów poddało swoje pojazdy oznaczeniu. Przez cztery godziny trwania przedsięwzięcia, pracownicy Straży Miejskiej mieli pełne ręce roboty. Ci, którym nie udało się dotrzeć w piątek pod siedzibę Straży Miejskiej, będą mieli okazje uczestniczyć w kolejnej akcji już w sobotę, 21 kwietnia. Wtedy odbędzie się Rajd Rowerowy „Pierwszy Dzwonek”, po którego zakończeniu, pod Halą Widowiskowo-Sportową, strażnicy miejscy będą znakować rowery przez dwie godziny.

Osoby zainteresowane tą formą zabezpieczenia swojego roweru proszone są o zabranie dokumentu potwierdzającego zakup/źródło pochodzenia sprzętu oraz dowodu tożsamości. W przypadku braku dokumentu sporządzone zostanie oświadczenie właściciela o nabyciu roweru.

Na rower lub inny cenny pojazd jak wózek dziecięcy, czy wózek inwalidzki nanoszone jest tzw. syntetyczne DNA z numerem identyfikacyjnym, który następnie wraz ze zdjęciami i danymi właściciela umieszczany jest w międzynarodowej bazie pojazdów. W przypadku kradzieży bądź utraty i po informacji przekazanej przez właściciela, w bazie natychmiast pojawia się odpowiednie oznaczenie widoczne dla wszystkich jej użytkowników.

Oznakowanie nie ingeruje w trwały sposób w budowę pojazdu, ani nie jest widoczne dla osób postronnych, dlatego też nie wpływa na jego wygląd i nie uszkadza go. O zastosowanym oznakowaniu informuje naklejka umieszczana na ramie pojazdu. System ten jest najpopularniejszą metodą zabezpieczania rowerów w Czechach. Bezpłatne znakowanie rowerów jest możliwe do przeprowadzenia dzięki współpracy podjętej przez Straże Miejskie z Jastrzębia-Zdroju i Karwiny w ramach realizacji projektu unijnego.

Również w maju rowerzyści będą mogli skorzystać z darmowego oznakowania jednośladu. Kolejne terminy akcji, które zorganizowane zostaną pod wejściem do Straży Miejskiej:

12 maja – 10:00 – 12:00
18 maja – 16:00 – 18:00
19 maja – 10:00-12:00
24 maja – 9:00-11:00

fg

Projekt „Zintensyfikowanie współpracy transgranicznej straży miejskich w Karwinie i Jastrzębiu-Zdroju“,
Numer rejestracyjny projektu: CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000062, dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w Ramach Programu
Interreg V-A Republika Czeska – Polska.
Projekt „Zintenzivnění přeshraniční spolupráce městských policií v Karviné a Jastrzębie-Zdroju“,
registrační číslo projektu: CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000062, je spolufinancován z prostředků
Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Programu
Interreg V-A Česká republika – Polsko.

 DSC05387

DSC05388

DSC05385