Działania te polegają na reagowaniu na wszystkie nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego, zarówno kierowców jak i pieszych w celu poprawy ich bezpieczeństwa.
Dodatkowo, w ciągu całego roku strażnicy miejscy patrolują tereny zewnętrzne placówek oświatowych w godzinach popołudniowych i wieczornych celem przeciwdziałania dewastacji mienia, zaśmiecania, a także spożywania alkoholu.
