Dla mieszkańca

Gala Korfantego

Zespół Szkół nr 2 im. Wojciecha Korfantego uhonorował 100-lecie I Powstania Śląskiego wyjątkową galą, która była podsumowaniem rocznego projektu realizowanego przez nauczycieli i uczniów szkoły.

fot. Wiktoria Knesz

Stowarzyszenie „Z Korfantym w przyszłość…” działające przy Zespole Szkół nr 2, na przestrzeni minionego roku realizowało projekt skierowany nie tylko do uczniów, ale również mieszkańców Jastrzębia. Zorganizowano więc pokazy filmów, wycieczki w miejsca ważne dla kultury Śląska, plenery fotograficzne. Podsumowanie tych działań odbyło się w piątek, 25 października, podczas Gali Korfantego.

- Podsumowaliśmy nasz roczny projekt „Korfanty zaprasza”. Jego głównym celem było przybliżenie mieszkańcom Jastrzębia historii powstań śląskich w kontekście odzyskania przez Polskę niepodległości, której setną rocznicę obchodziliśmy w ubiegłym roku. Ale też zorganizowaliśmy spotkania poświęcone gwarze śląskiej, współczesnej kulturze czy kulinariom

- mówi prezes stowarzyszenia Renata Niemczyk, nauczyciel ZS nr 2.

Gala Korfantego staje się trwałym elementem tradycji Zespołu Szkół nr 2. Wydarzeniem łączącym historię Polski i regionu ze współczesnością, z rozwojem szkoły.

- Pierwszy raz w historii Zespołu Szkół nr 2 postanowiliśmy przyznać honorowy tytuł Przyjaciel Szkoły. Trafił do rąk Bogusławy Kaszty - przewodniczącej Rady Rodziców, Piotra Maciejewskiego, właściciela biura rachunkowego oraz Wojciecha Piechaczka, komendanta Państwowej Straży Pożarnej. Wyróżniono również uczennice Natalię Karwacką, która potrafi pogodzić naukę z aktywnością społeczną i zainteresowaniami pozaszkolnymi

- mówiła dyrektor ZS nr 2 Ewa Mentel.

Obecna podczas gali prezydent Anna Hetman była pod dużym wrażeniem działań podjętych przez ZS nr 2.

- Jestem wzruszona tym, co zobaczyłam. Widzę młodzież zaangażowaną w kultywowanie przeszłości, ale też rozwijającą się, tworzącą, mającą pasje i zainteresowania. Wszystko to składa się na dobre imię waszej szkoły, a to oznacza dobre imię miasta

- mówiła prezydent.

Gala Korfantego w Zespole Szkół nr 2 była swoistą podróżą w przeszłość, kiedy Ślązacy podjęli walkę o przyłączenie do Polski. Jednak spotkanie to nie było tylko historią, ponieważ szkoła otwiera się na działanie, wspieranie aktywnych uczniów, odgrywa dużą rolę w środowisku lokalnym. Integruje starsze i młodsze pokolenia. Pokazuje, że dzięki temu, co było kiedyś, możliwe jest to co dziś.

Podczas gali uczniowie wysłuchali wykładu dr hab. Jacka Bonarka, na temat historii Śląska. Wzięli udział w spotkaniu z Markiem Szołtyskiem, propagatorem tradycji śląskiej oraz spróbowali śląskich maszkietów, czyli przysmaków.

fot. Wiktoria Knesz
fot. Wiktoria Knesz
fot. Wiktoria Knesz
fot. Wiktoria Knesz
fot. Wiktoria Knesz
fot. arch. ZS nr 2
fot. arch. ZS nr 2
fot. arch. ZS nr 2

Pozostałe aktualności

Wszystkie aktualności
Polecamy