Dla mieszkańca

Ratownictwo wodne w „Korfantym”

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe objęło patronatem klasy II Liceum Ogólnokształcącego.

Zdjęcie uczniów w basenie, którzy ćwiącza ratownictwo wodne.

Ratownictwo wodne to umiejętności i wiedza nie tylko dla wtajemniczonych, aby je zdobyć wystarczy zostać uczniem Zespołu Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu. Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe objęło patronatem klasy II Liceum Ogólnokształcącego.

Klasa pożarnicza z ratownictwem wodnym oraz rehabilitacyjno-medyczna mają zajęcia na basenie. Teraz będą one jeszcze bardziej atrakcyjniejsze, bo II LO zostaje objęte patronatem Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Oddział Rejonowy Jastrzębie-Zdrój. Umowę o współpracy podpisała w piątek, 28 lutego, dyrektor „Korfantego” Ewa Mentel i prezes WOPR Jastrzębie-Zdrój Czesław Kondziołka.

Klasa pożarnictwa z ratownictwem wodnym oraz rehabilitacyjno-medyczna otrzymują już w tym roku drugi patronat. Najpierw współpracę ze szkołą podjął Jastrzębski Klub Wysokogórski, teraz - Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Wszystko to wpływa na wzbogacenie oferty edukacyjnej w tych klasach. Pozwoli to młodzieży, pod okiem doświadczonych instruktorów, doskonalić swoje umiejętności, wpłynie też na podniesienie atrakcyjności lekcji

- mówi dyrektor liceum Ewa Mentel

W okresie wiosennym wielu młodych ludzi zastanawia się, jaką wybrać drogę kształcenia? W której szkole oprócz tradycyjnych lekcji można mieć ciekawe zajęcia? Może ratownictwo wodne jest tym „czymś”, co zainteresuje młodzież.

Ratownictwo wodne może być przygodą na całe życie, a czasem i drogą zawodową. Zapewnia wszechstronny rozwój i sprawność na długie lata. Uczy odwagi, siły, podejmowania trudnych decyzji w obliczu żywiołu, którym jest woda. Przy czym ważne jest nastawienie do drugiego człowieka i chęć niesieniami pomocy. Będąc ratownikiem można sezonowo pracować w kraju lub za granicą, łącząc pracę z poznawaniem atrakcyjnych miejsc, czy to na morzem, czy jeziorami

- podkreśla Czesław Kondziołka, prezes WOPR Jastrzębie

Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego brali udział w pokazowych ćwiczeniach na basenie, z udziałem doświadczonych ratowników. Mogli przekonać się, jak wygląda profesjonalny trening.

Jesteśmy uczniami klasy strażackiej i dla nas sprawność to bardzo ważna rzecz. Nie wiadomo jak potoczą się nasze losy w przyszłości. Możemy zostać strażakami, możemy po maturze pójść inną drogą. Warto jednak nauczyć się nowych umiejętności, jak ratownictwo wodne i to pod okiem najlepszych ratowników

- mówił jeden z uczniów

Podczas lekcji na basenie uczniowie II LO nabędą umiejętności, które przygotują ich do kursu na ratownika wodnego. W ten sposób nie tylko zweryfikują swoje umiejętności, ale też nabędą dodatkowe kwalifikacje.

Autor: ZS nr 2


Pozostałe aktualności

Wszystkie aktualności
Polecamy