Ekspozycja, przygotowana przez Akademię Wychowania Fotograficznego, poświęcona jest dwóm wybitnym postaciom amatorskiego ruchu fotograficznego w Zielonej Górze – Zbigniewowi Rajchemu i Kazimierzowi Nowikowi.
Obaj panowie, choć pochodzili z różnych miast (Zbigniew z Polkowic, a Kazimierz z Gorzowa Wlkp.), przez lata swojej działalności artystycznej związali się z Zieloną Górą, gdzie ich pasja do fotografii rozwijała się w ramach Lubuskiego Towarzystwa Fotograficznego. Po przejściu na emeryturę kontynuowali swoje fotograficzne działania na Zielonogórskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, dokumentując zmiany zachodzące w mieście.
Wystawa ma na celu przypomnienie ich twórczości oraz uwiecznienie miejsc związanych z ich życiem i działalnością. Fotografowie w swoich pracach uwieczniali zmieniający się pejzaż Zielonej Góry, szczególnie skupiając się na architekturze oraz miejskim krajobrazie. Ich zdjęcia przyczyniają się do zachowania pamięci o dawnych czasach oraz ukazują, jak miasto ewoluowało na przestrzeni lat.
Z okazji wystawy, organizatorzy zapraszają również na spotkanie autorskie, które odbędzie się 31 marca 2025 roku o godzinie 18:00. Będzie to doskonała okazja, by poznać szczegóły związane z twórczością Zbigniewa Rajchego i Kazimierza Nowika, a także do rozmowy z członkami Akademii Wychowania Fotograficznego o ich projekcie
Akademia Wychowania Fotograficznego to grupa pasjonatów fotografii, która powstała po pandemii, wywodząc się z wcześniejszej grupy PEF-Fabryczna. Skupia osoby, które po przejściu na emeryturę zaczęły swoją przygodę z fotografią. Członkowie Akademii dokumentują zmiany zachodzące w Zielonej Górze, badając jej historię, kulturę i dziedzictwo. W ramach swoich działań, Akademia organizuje wystawy fotograficzne, które nie tylko ukazują piękno miasta, ale także skłaniają do refleksji nad jego przeszłością.
Wśród wcześniejszych wystaw Akademii znajdują się m.in. „Bądźmy bezpieczni” – dokumentacja czasów pandemii, „Śladami atelier przedwojennych zielonogórskich fotografów” oraz „Rok na Ludowo” – poświęcona tańcom ludowym i kulturze regionu.
Serdecznie zapraszamy do Galerii „Ciasna”!
Wydarzenie zrealizowane przy pomocy środków budżetowych Miasta Jastrzębie-Zdrój.