Oficjalna strona miasta Jastrzębie-Zdrój

Rowerowa Stolica Polski

Kręć kilometry dla naszego miasta!

Przed nami oficjalny Trening do Rowerowej Stolicy Polski.

Zbliża się wiosna, a więc i rywalizacja rowerowa. Już 21 marca startujemy z oficjalnym treningiem do Rowerowej Stolicy Polski.

 

W ciągu zaledwie dwóch dni do rywalizacji podczas treningów zapisało się już blisko 800 osób. Dla wszystkich, którzy pierwszego dnia wykręcą minimum 15 km czekają nagrody, jak chociażby wirtualna odznaka. W tej chwili do treningu zgłosiło się już 51 miast i 20 gmin, a kolejne 200 zgłosiło chęć przystąpienia. Osoby, które będą chciały wziąć udział w treningu, a ich gminy się nie zgłosiły, przystąpić będą mogły do tzw. grupy Reszta Świata

- mówi Tomasz Dobrowolski, koordynator Rowerowej Stolicy Polski. 

W ubiegłym roku w samym tylko treningu wzięły udział 53 miasta. W ciągu dwóch miesięcy 15 tys. użytkowników wykręciło 2,3 mln km.

Video z konferencji TUTAJ

Jak wziąć udział w zabawie? Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Aktywne Miasta, stworzyć swój profil i wybrać rywalizację, do której chce się dołączyć. Trening jest tylko rozgrzewką przed główną rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, który odbywać się będzie w od 1 do 30 czerwca br. 

W tym roku w Rowerowej Stolicy Polski już po raz piąty wystartują miasta prezydenckie. Do tej pory do tegorocznej rywalizacji zgłosiło się 51 miast. Wśród nich poza Bydgoszczą są m.in. Poznań, Katowice, Białystok, Chorzów, Leszno, Toruń, Tarnów, Koszalin, Płock, Rybnik, czy ubiegłoroczny zwycięzca RSP Biała-Podlaska. Tegoroczną nowością jest rywalizacja gmin. Lista chętnych z dnia na dzień się powiększa. Wśród uczestników jest między innymi Jastrzębie-Zdrój.

 

Jastrzębie-Zdrój jest świetnym miastem, żeby wziąć udział w tym wydarzeniu. Mamy Żelazny Szlak Rowerowy, którego droga wynosi 55 km. Jego przebieg obejmuje 5 gmin: Jastrzębie-Zdrój, Godów i Zebrzydowice, a także czeską Karvine i Petrovice u Karvine. Mamy szanse to wygrać!

- mówi Anna Hetman, prezydent miasta Jastrzębie-Zdrój.

 

 Podobnie, jak w poprzednich latach także i tym razem na najlepszych w RSP czekają nagrody, a wśród nich puchary, stacje naprawy rowerów, czy też nagrody lokalne. 

Patronat nad Rowerową Stolicą Polski objęły Związek Miast Polskich i Unia Metropolii Polskich. Tradycyjnie sponsorami akcji są: centrumrowerowe.pl, Fale Loki Koki, Ibombo, SISU i City Hotel.

Już można dołączyć do treningu!

Jak dołączyć do treningu?

  1. Znajdź i pobierz bezpłatną aplikację Aktywne Miasta z właściwego dla siebie sklepu.
  2. Z menu wybierz „Rywalizacje”, następnie w zakładce „Ogólne” - Trening Rowerowej Stolicy Polski 2023.
  3. Aby dołączyć do rywalizacji, z listy rozwijanej wybierz Jastrzębie-Zdrój.
  4. W kolejnym kroku wybierz grupę z listy lub zaproponuj nową grupę i razem z przyjaciółmi weźcie udział w zabawie!

Biorąc udział w rywalizacji, zyskujesz dostęp do indywidualnych rankingów i historii swoich aktywności. Aplikacja Aktywne Miasta jest w pełni zintegrowana z aplikacją Garmin Connect. Zapisując się na trening, na pewno nie przegapisz czerwcowej rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Link do pobrania aplikacji dla systemu Android znajduje się TUTAJ, dla systemu IOS znajduje się TUTAJ.

Dla przypomnienia w ubiegłorocznym Treningu ostatecznie wzięły udział 53 miasta, prawie 15 tysięcy rowerzystów, którzy pokonali 2,3 miliona kilometrów. Łącznie wykonanych zostało ponad 175 tysięcy treningów.