Rodziny osób uzależnionych szukają wszelkich możliwych sposobów, aby ich bliscy przestali pić alkohol. Zwykle zaczynają się zastanawiać nad uruchomieniem procedury zobowiązania do leczenia odwykowego po tym, jak przez długi czas sami bezskutecznie podejmowali różne próby nakłonienia osoby uzależnionej do zaprzestania picia. Prosili, rozmawiali, tłumaczyli, straszyli porzuceniem czy wyrzuceniem z domu. Ponieważ te strategie nie przynosiły efektu albo efekt był tymczasowy, rozważają uruchomienie sądowej procedury mając nadzieję, że to ostatecznie rozwiąże problem picia alkoholu przez osobę bliską.
Z danych KCPU wynika, że spośród wszystkich osób zobowiązanych sądownie nieco ponad połowa rozpoczyna leczenie, a z tej grupy zaledwie co druga kończy podstawowy program terapii. Terapia uzależnienia od alkoholu wymaga własnej motywacji pacjenta i jego aktywności podczas leczenia. Pacjent uczestniczy w psychoterapii i nabywa różnych umiejętności radzenia sobie z emocjami, z trudnymi sytuacjami bez korzystania z alkoholu. Jednak niezależnie od tej niekorzystnej statystyki, zdarzają się przypadki, w których procedura, uruchomiona wobec konkretnej osoby, przyniosła oczekiwane efekty w postaci abstynencji.
Praca z osobami uzależnionymi pokazuje, że w wielu przypadkach punktem przełomowym jest jakieś kryzysowe wydarzenie, a takim może być właśnie sądowe zobowiązanie do leczenia czy wcześniej, na etapie postępowania przed gminną komisją, opinii biegłych, którzy zdiagnozują uzależnienie. Nie można wykluczyć sytuacji, w której motywacja do leczenia pojawi się u początkowo nieświadomych i zaprzeczających problemowi picia pacjentów podczas terapii w placówce odwykowej. Niezależnie od tego, czy w przypadku konkretnej , uzależnionej osoby procedura przyniesie oczekiwane rezultaty i czy bliscy zdecydują się uruchomić, warto dowiedzieć się, jakie są poszczególne etapy i jak jest ona praktycznie realizowana.
Zgłoszenie osobiście problemu do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Urzędzie Miasta al. Piłsudskiego 60, pok.165 B, pozyskanie informacji jak wygląda realizacja procedury, jakie są terminy oczekiwania na opinie biegłych, do jakiej placówki sąd najczęściej może skierować osoby zobowiązane i co najważniejsze – gdzie można uzyskać pomoc dla siebie i rodziny.
Aby zobowiązać daną osobę do leczenia odwykowego, muszą wystąpić jednocześnie przynajmniej dwie wskazane w ustawie przesłanki:
- rozkład życia rodzinnego,
- demoralizacja małoletnich,
- uchylanie się od obowiązku zaspakajania potrzeb rodziny,
- systematyczne zakłócanie spokoju lub porządku publicznego.
Osoby, o których mowa, jeżeli uzależnione są od alkoholu, zobowiązać można do poddania się leczeniu w stacjonarnym , niestacjonarnym zakładzie lecznictwa odwykowego.
Samo stwierdzenie uzależnienia nie stanowi podstawy do skierowania sprawy ani do gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, ani potem do sądu, ponieważ ta procedura nie jest uruchamiana z powodu tego, że człowiek jest uzależniony, ale ze względu na szkody , jakie w związku ze swoim piciem wyrządza innym.
Wniosek składa się do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych właściwej wg miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, której postępowanie dotyczy.
Picie alkoholu zwiększa prawdopodobieństwo stosowania przemocy wobec osób bliskich, dlatego jeśli osoba stosuje przemoc wobec rodziny - przemoc (osoba jest agresywna, wulgarna, grozi, bije), to należy szukać pomocy w celu zatrzymania przemocy. Nie usprawiedliwiać przemocy faktem, że osoba, która krzywdzi, pije alkohol lub jest od niego uzależniona. Samo leczenie uzależnienia i nawet jego ukończenie nie gwarantuje zaprzestania stosowania przemocy.
Osobami inicjującymi procedurę, poza rodziną osoby uzależnionej może zostać:
- prywatna (nie musi to być rodzina)
- instytucja publiczna np. policja,
- ośrodek pomocy społecznej,
- zespół interdyscyplinarny
- szkoła.
Od osób uzależnionych od alkoholu nie pobiera się opłat za świadczenia w zakresie leczenia odwykowego udzielane przez zakłady lecznicze.
Członkowie rodziny osoby uzależnionej od alkoholu, dotknięci następstwami nadużywania alkoholu przez osobę uzależnioną, uzyskują w podmiotach leczniczych w rodzaju stacjonarnym i całodobowym świadczenia zdrowotne w zakresie:
Za świadczenia te od wymienionych osób nie pobiera się opłat
Jeżeli osoba wezwana nie zgodzi się dobrowolnie poddać leczeniu, a wstępne czynności przeprowadzone w sprawie uzasadniają kontynuowanie postępowania, uzasadnione jest skierowanie takiej osoby na badanie przez biegłych (psycholog lub specjalista psychoterapii uzależnień i psychiatra) w celu wydania opinii w przedmiocie uzależnienia od alkoholu i wskazania rodzaju zakładu leczniczego.
Telefon Zaufania 32 4717 878
W Jastrzębiu-Zdroju pomoc można uzyskać :
Ośrodek Pomocy Społecznej
ul. Opolska 9,
tel. 32 43 49 600 strona internetowa www.ops.jastrzebie.pl
Punkt Interwencji Kryzysowej
ul. Opolska 9,
tel. 32 4349 627, 32 4349 628
NSZOZ NEURO-MED | Centrum Terapii Nerwic, Depresji i Uzależnień
ul. Dębowa 20,
tel. 32 4767 355
Niepubliczny Wielospecjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej Salus sp. z o.o.
Poradnia Uzależnienia od Alkoholu
ul. Wrocławska 12a,
tel. 32 4718 739
Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom jest wyspecjalizowaną agendą Ministra Zdrowia, utworzoną w roku 2022 w wyniku połączenia Krajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii oraz Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.