Oficjalna strona miasta Jastrzębie-Zdrój

„Górnictwo – perspektywy i zagrożenia”

Podtytuł V edycji konferencji naukowo-technicznej brzmi „Węgiel – tania, czysta energia i miejsca pracy”.

Organizatorami trzydniowego wydarzenia są Stowarzyszenie Wychowanków Politechniki Śląskiej Oddział CKI Rybnik oraz Dyrekcja Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej.

Konferencja jest doskonałą okazją do dyskusji nad kondycją polskiego górnictwa, perspektywach na przyszłość i ekologicznych technologiach, które stanowią szansę dla rozwoju również dla lokalnych społeczności.

Pierwszego dnia debaty jej uczestnicy mieli okazję zapoznać się m.in. z koncepcją „Przemysł 4.0”, rozmawiali o ogólnych perspektywach rozwoju branży górniczej oraz współpracy samorządów z przemysłem wydobywczym. Wysłuchali prelekcji o paliwach stałych w nowoczesnej technologii, gospodarczym wykorzystaniu metanu oraz o nowoczesnych metodach wykorzystywanych w ochronie klimatu.

Dynamiczny rozwój gospodarczy oraz wzrost innowacyjności przedsiębiorstw wymusza również zmiany technologiczne i techniczne w górnictwie. W odniesieniu do zagrożeń i perspektyw związanych z rozwojem przedsiębiorstw górniczych współpraca powinna się odbywać na zasadzie relacji, które przynoszą korzyści każdej ze stron – sektorowi górniczemu i samorządowi

– mówił zastępca prezydenta miasta Robert Cichowicz

W programie konferencji przewidziano również robocze wizyty w zakładach pracy związanych z górnictwem.