Oficjalna strona miasta Jastrzębie-Zdrój

Nowy sprzęt do walki z koronawirusem w naszym szpitalu

Pierwsze takie w Polsce, najwyższej klasy urządzenie zostało uruchomione w Jastrzębiu-Zdroju.

urządzenie VICTORY w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju
źródło: www.wss2.pl

W obliczu zakażeń koronawirusem, do których dochodzi także w szpitalu gdy trafiają do niego pacjenci z COVID-19, aby jak najlepiej i najszybciej zapobiegać rozprzestrzenianiu się zachorowań i być gotowym na leczenie kolejnych pacjentów, dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu zdecydowała się za zakup nowoczesnego sprzętu do sterylizacji pomieszczeń.

Maski, fartuchy, rękawiczki i kombinezony - te środki pomagają chronić się przed zakażeniem wirusami (w tym koronawirusem), są więc nieodłącznym wyposażeniem personelu medycznego. Mimo tych środków ochrony zdarza się, że dochodzi do zakażeń, nie tylko wśród chorych ale i pracowników.

Konieczne są też inne procedury - nie tylko zapobiegające zachorowaniom, ale też pomagające między innymi przygotowanie pomieszczeń do ponownego przyjęcia pacjentów. W tym celu posłuży VICTORY - nowoczesne urządzenie do tak zwanej dekontaminacji.

- Nowe urządzenie VICTORY wykorzystuje Technologie STERIS VHP, a czynnikiem sterylizującym jest nadtlenek wodoru w postaci gazu. Po odpowiednim przygotowaniu nawet dużego pomieszczenia niszczy wszelkie formy życia drobnoustrojów, w tym wszystkie formy bakterii wegetatywnych, spor bakteryjnych, grzybów i wirusów. Jednym zdaniem – zabija wszystko. Taki proces nazywamy biodekontaminacją.

– mówi Agnieszka Gilga, kierownik Centralnej Sterylizatorni i Pełnomocnik ds. Jakości Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju.

- Jeżeli zakażenie zostało wykryte u pacjenta, wówczas zgodnie z procedurami zostaje on przekazany do szpitala covidowego, a pomieszczenie w którym przebywał zostaje przygotowane do dalszego użytku.

- mówi inż. Marcelina Kowalska, rzeczniczka prasowa jastrzębskiego szpitala, i dodaje:

Orientacyjnie proces dekontaminacji trwa kilka - kilkanaście godzin. Ważnym elementem mającym wpływ na szybkość wykonania procedury jest fakt, że po dekontaminacji nie jest konieczne sprzątanie sali. Do tej pory zlecaliśmy wykonanie usługi sterylizacji pomieszczeń firmie zewnętrznej, natomiast to zupełnie inny proces o innej skuteczności.

Kilka placówek w Polsce posiada już urządzenia tego typu, jednak to jastrzębski szpital jako pierwszy w kraju uruchomił i zaczął używać tej aparatury. Zakup urządzenia został sfinansowany z części posiadanych przez Szpital funduszy unijnych.