Oficjalna strona miasta Jastrzębie-Zdrój

Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi jeżdżą za darmo

Bezpłatne przejazdy obowiązują od 1 marca. Z ulgi mogą korzystać osoby posiadające ważną legitymację Honorowego Dawcy Krwi – Zasłużonego dla Zdrowia Narodu.

Pielęgniarka pobiera krew mężczyźnie, na stole stoi płyn i leżą jednorazowe rękawiczki
fot. Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój

Na jej podstawie Międzygminny Związek Komunikacyjny wystawi e-bilet uprawniający do darmowych przejazdów na okres 12 miesięcy. Obowiązkiem posiadacza karty jest jej coroczna aktualizacja. W tym celu Honorowy Dawca Krwi powinien przedstawić w MZK informację potwierdzającą miejsce zamieszkania na terenie jednej z gmin, gdzie ulga obowiązuje.

 

- Mówimy tutaj o samorządach tworzących związek: Jastrzębie-Zdrój, Żory, Radlin, Pawłowice, Pszów, Rydułtowy, Mszana, Marklowice, Czerwionka-Leszczyny, Suszec, a także o gminach, które podpisały z MZK stosowne porozumienia na obsługę komunikacyjną: Zebrzydowice, Ornontowice, Świerklany i Orzesze. Co ważne, ulga nie obowiązuje w ramach komunikacji lokalnej organizowanej w Pawłowicach i Suszcu

– wyjaśnia Rafał Jabłoński, rzecznik prasowy Międzygminnego Związku Komunikacyjnego.

 

Bilet upoważniający do bezpłatnych przejazdów należy zbliżyć do kasownika bezpośrednio po wejściu do autobusu. Brak zarejestrowania przejazdu będzie traktowany jako jazda bez ważnego biletu. Szacuje się, że obecnie z bezpłatnych przejazdów na terenie działania MZK może skorzystać około 800 zasłużonych honorowych dawców krwi.