Strefa biznesu

Dlaczego Jastrzębie?

Jastrzębie jest miastem górniczym i długo jeszcze takim pozostanie. Ale długo to nie znaczy zawsze.

Dlatego już teraz rozpoczynamy działania zmierzające do mądrego, rozsądnego i przezornego budowania naszej gospodarczej przyszłości.

Pamiętajmy, że w cieniu szybów Jastrzębskiej Spółki Węglowej urosły w mieście firmy będące powodem do dumy: „Prymat”, należący do czołówki europejskich producentów przypraw. „Błysk” znany dystrybutor środków czystości, chemii gospodarczej oraz właściciel sieci „Drogerie Polskie”. W zestawieniu jastrzębskich powodów do dumy są również „Progress Automatyka” wyróżniony za kreatywność i innowacyjność oraz „Elplast plus” - laureat nagrody dla firmy społecznie zaangażowanej. A skoro mowa o laurach, warto wymienić Firmę Roku 2019, czyli Krowę Mać Burgers oraz zwycięzcę Nagrody Specjalnej -  winnicę Laguna prowadzoną na Borynii.

Biznesowi dotrzymuje kroku rzemiosło. We współpracy z Cechem Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców, pod adresem maparzemieslnikow.jastrzebie.pl, wystartowała wirtualna mapa usług ułatwiająca znalezienie w mieście poszukiwanego fachowca. Jest to pierwszy etap projektu „Jastrzębskiego Pasażu Rzemieślników”, promującego podmioty gospodarcze powstałe z pomysłu, przedsiębiorczości, ale i umiejętności przewidywania.

Chcemy z tych cech uczynić jastrzębskie specjalności. Miasto ma olbrzymi potencjał w postaci ludzi znających etos pracy. Jest doskonale skomunikowane. Dwie autostrady, trzy lotniska i granica państwa znajdują się w odległości, o której biznesmeni w innych regionach i miejscach na mapie Polski mogą jedynie marzyć. Skupiamy się na trzech sektorach – produkcyjnym, logistycznym i usług nowoczesnych.

Przygotowane tereny inwestycyjne, ulgi podatkowe oraz przywileje „Jastrzębskiej Karty Przedsiębiorcy” i programu „Lokal na start” stwarzają doskonałe warunki, niwelujące duży procent ryzyka ponoszonego przez przedsiębiorców gdzie indziej. Dla potrzeb firm i przedsiębiorców indywidualnych w Urzędzie Miasta powstał nowy wydział zajmujący się strategią inwestycyjną oraz promocją gospodarczą Jastrzębia-Zdroju, między innymi dzięki relacjom z Polską Agencją Inwestycji i Handlu. Jego celem jest przyciągnięcie do Jastrzębia nowoczesnych inwestycji, zdolnych w przyszłości zmienić gospodarczy profil miasta. Jednocześnie każdy przedsiębiorca rozważający rozpoczęcie działalności w Jastrzębiu ma zapewnioną opiekę i pomoc pracownika Wydziału Strategii, Rozwoju i Obsługi Inwestora na każdym etapie procesu inwestycyjnego. Rozpoczęliśmy ścisłą współpracę ze Śląskim Związkiem Pracodawców „Lewiatan” oraz przystąpiliśmy do Memorandum o współpracy z polskimi i czeskimi partnerami. Wszystko po to, aby wesprzeć jastrzębskich przedsiębiorców w aktywizacji i rozwoju współpracy gospodarczo-biznesowej. Aby ułatwić te współpracy tworzymy przyjazne nowoczesne  przestrzenie do spotkań i rozmów biznesowych dostępne dla każdego przedsiębiorcy w Jastrzębiu-Zdroju.

Bierzemy aktywny udział w działaniach  związanych z transformacją regionów górniczych, tak, aby zagwarantować zrównoważony rozwój gospodarczy i zapewnić spokojną przyszłość wszystkim mieszkańcom miasta.

Kolejny wielki plus to dotacje i projekty gospodarcze. Zarówno te ogólnokrajowe o dostępności których informujemy na naszych stronach jak i te oferowane w Powiatowym Urzędzie Pracy.

Dlatego zapytajcie siebie w jakim Jastrzębiu chcielibyście żyć, gdy wyczerpią się złoża węgla? Czy ryzyko oczekiwania na „jakoś to będzie” nie jest stokroć bardziej niebezpieczne niż rozsądny, wsparty doradztwem i pomocą miasta pomysł na biznes? Nawet niewielki, ale własny i dający poczucie bezpieczeństwa.  

Polecamy