Polsko-czeska współpraca transgraniczna, prowadzona przez trzy największe miasta Euroregionu Śląsk Cieszyński: Jastrzębie-Zdrój, Karwinę i Hawierzów – ma już ponad 27 letnią tradycję. W marcu 1995 roku miasta podpisały umowy o wzajemnej współpracy, które dały początek owocnej wymianie doświadczeń podobnych do siebie poprzez charakter i historię miast. Przynależność do Euroregionu Śląsk Cieszyński i dostępne fundusze unijne znaczącą zintensyfikowały tę współpracę i nadały jej inny, bo zadaniowy – zmierzający do osiągania wspólnie określonych celów - charakter. Na przestrzeni lat miasta, wraz z podmiotami z ich terenu zrealizowały ponad sto mikroprojektów oraz dwanaście dużych projektów inwestycyjnych dofinansowanych z funduszy unijnych, dedykowanych projektom transgranicznym. Na okoliczność tego jubileuszu miasta przygotowały ciekawy projekt podsumowujący tę współpracę. Niestety pandemia covid pokrzyżowała plany, działania projektowe musiały zostać zminimalizowane i dostosowane do możliwości ich realizacji. Ostatecznie zrealizowano następujące działania:
BADANIE ANKIETOWE skierowano do podmiotów z Jastrzębia-Zdroju, Karwiny i Hawierzowa, które realizowały w minionych latach aktywności transgraniczne. Łącznie wysłano 40 ankiet. W badaniu wzięło udział 21 instytucji, z czego 14 (66,7%) wskazało Polskę, a 7 (33,3%) Republikę Czeską jako kraj, w którym prowadzą swoją działalność. Spośród wszystkich organizacji najwięcej - dziewięć posiada siedzibę w Karwinie, siedem w Jastrzębiu-Zdroju, a pięć w Hawierzowie. Badanie ankietowe związanego było z istnieniem transgranicznych partnerstw w korelacji podmiotów z trzech miast oraz potrzeby ich nawiązywania, realizowanych polsko-czeskich projektów transgranicznych, a także potencjału organizacyjnego związanego z możliwością realizacji przedsięwzięć w nowej perspektywie finansowania 2021-2027. Wyniki ankietyzacji były analizowane podczas spotkania 14.06.2022 i prezentowane na webinarium 15.2022. Otrzymane dane są dla miast materiałem do pracy nad dalszą współpracą transgraniczną Jastrzebia-Zdroju, Karwiny i Hawierzowa.
SPOTKANIE ROBOCZE 14.06.2022 wiceprezydentów Jastrzębia-Zdroju, Karwiny i Hawierzowa, zespołów projektowych oraz przedstawicieli Euroregionu Śląsk Cieszyński. Spotkanie miało charakter roboczy, planistyczny -przygotowujący miasta do nowej perspektywy Unii Europejskiej. Dyskutowano nad pomysłami na nowe wspólne projekty. Analizowano wyniki przeprowadzonej ankiety. Część spotkania poświęcona była przygotowaniom do webinaru, zaplanowanego na kolejny dzień.
WEBINARIUM pn. „JASTRZĘBIE-ZDRÓJ, KARWINA, HAWIERZÓW – transgraniczna aktywność miast polsko-czeskiego pogranicza w przeddzień nowej perspektywy Unii Europejskiej” 15.06.2022 kierowane było do grupy docelowej projektu. Program stanowiły trzy bloki tematyczne: prezentacja wyników badania ankietowego; prezentacja założeń programu Interreg VI-A Republika Czeska -Polska - szanse i możliwości; podsumowanie współpracy transgranicznej Jastrzębie-Zdroju, Karwiny i Hawierzowa. Ponad trzygodzinne webinarium połączyło ze sobą ponad 53 uczestników z obu stron granicy, którzy mieli okazję wymienić się doświadczeniami z realizowanych na przestrzeni tych lat wspólnych aktywności. Za pośrednictwem transmisji na Facebooku webinar obejrzało 205 osób. O swoich odczuciach z realizacji transgranicznych przedsięwzięć opowiadali:
Z obszaru bezpieczeństwo publiczne
Wojciech Piechaczek – PSP Jastrzębie-Zdrój
Grzegorz Osóbka – SM Jastrzębie-Zdrój
Pavel Hass – Komendant Straży Pożarnej w Czeskim Cieszynie (obejmuje Karwinę i Hawierzów)
Petr Bicej – Miejska Policja Karwina
Bohuslav Muras – Miejska Policja Hawierzów
Z obszaru kultura, edukacja, młodzież
Marketa Kukrechtowa – Biblioteka Karwina
Zdenek Jelinek –Základní škola a Mateřská škola Cihelní, Karviná
Janusz Jurczak – MOK Jastrzębie-Zdrój
Igor Traska - Zastępca Dyrektora ds. Nauczania Praktycznego, Liceum Techniczne - Šumbark
Z obszaru samorząd
Bohuslav Niemiec – Miasto Hawierzów
Lukas Raszyk – Miasto Karwina
Roman Foskowicz – Miasto Jastrzębie-Zdrój
Podczas spotkania przedstawiono wyniki badania ankietowego. O założeniach nowego programu INTERREG VI-A Republika-Czeska – Polska mówili dyrektorzy polskiej i czeskiej strony Euroregionu Śląsk Cieszyński – Bogdan Kasperek i Tomas Balcar, którzy dokonali także porównania współpracy Jastrzębia-Zdroju, Karwiny i Hawierzowa w odniesieniu do innych gmin polsko-czeskiego pogranicza. Poziom współpracy miast został wysoko oceniony przez Euroregion Śląsk Cieszyński, a model współpracy naszych miast oraz wdrażany od wielu lat wspólnie wypracowany Program partnerskiej współpracy, jest dobrą praktyką kopiowaną i wdrażaną w okolicznych gminach.
Webinarium było okazją do spotkania szerokiego grona osób zaangażowanych w aranżowanie współpracy transgranicznej Jastrzębia-Zdroju, Karwiny i Hawierzowa. Było okazją do wspomnień i podsumowań. Ze strony występujących padło wiele deklaracji dotyczących woli dalszej ich współpracy w nowej perspektywie unijnej 2021 – 2027. To pozwala mieć nadzieję, iż następne lata przyniosą kolejne ciekawe polsko-czeskie projekty, których efekty zauważalne będą w przestrzeniach miejskich Jastrzębia-Zdroju, Karwiny i Hawierzowa.
STARTENT namioty gwiazdy przeznaczone do działań eventowych. W ramach projektu wyprodukowano trzy promocyjne namioty, na każdym z nich umieszczono zdjęcia prezentujące wspólne transgraniczne projekty: infrastrukturalne, miękkie, Żelazny Szlak Rowerowy. Namioty promować mają transgraniczną aktywność miast podczas wydarzeń organizowanych przez miasto i jego jednostki. W trakcie realizacji projektu namioty towarzyszyły jastrzębskim obchodom Światowego Dnia Turystyki, które odbywały się 27.09.22 r. przy Żelaznym Szlaku Rowerowym.