Dla mieszkańca

50-lecie ZSS nr 9

Wyjątkowy jubileusz za nami! Podczas uroczystości zapewniono szereg niezapomnianych atrakcji.

Półwiecze Zespołu Szkół Specjalnych im. dr. Mikołaja Witczaka obchodzono w murach Domu Zdrojowego. Na święto przybyło liczne grono sympatyków placówki. Uroczystego przywitania gości dokonała Jolanta Grabkowska, dyrektor szkoły. W swoim przemówieniu zwróciła się przede wszystkim do rodziców, którzy żyją z ogromnym poświęceniem, równocześnie dbając o rozwój swoich dzieci i otaczając ich nadzwyczajną opieką.

W tym wyjątkowym dniu myślę o tych, którzy pierwszy raz słyszą bicie serca swojego dziecka. Mają nadzieję, że może lekarze się mylili, może ich syn ożeni się, będzie miał dzieci, będzie mieszkał z nimi. Bo przecież tak miało być. Tak bardzo wierzyli, że tak będzie. I to właśnie im - rodzicom nalezą się szczególne słowa za codzienny trud opieki nad dziećmi

- powiedziała Jolanta Grabkowska.

 

 

Obecna na uroczystości prezydent Anna Hetman, podkreślała jak ważną pracę na co dzień, muszą wykonać nauczyciele w szkole specjalnej.

Uważam, że tego typu szkoła powinna nazywać się specjalistyczna, ponieważ właśnie w niej, jak w żadnej innej, nauczyciele muszą się nieustannie rozwijać. Wy tutaj wszyscy, szanowne grono pedagogiczne dokładacie starania, aby Wasi absolwenci byli jak najlepiej wykształceni, ale przede wszystkim jak najlepiej przygotowani do życia. Bo co jest najważniejsze w życiu? Relacje w rodzinie, towarzyszenie sobie wzajemnie, zrozumienie i ten kawałek serca, którym się dzielimy. Wy to dajecie i za to serdecznie dziękuję, za trud – wiem co to znaczy, za to, że również włączacie się w życie miasta, a to jest ważne, aby wychować świadomego ucznia i świadomego obywatela swojego miasta, bo najbliższe sercu jest to gdzie żyjemy. Tu w naszym wspólnym domu – w Jastrzębiu-Zdroju

- mówiła prezydent Anna Hetman.

Po części oficjalnej przyszła pora na część rozrywkową. Okrągły jubileusz był okazją do przygotowania szerokiego wachlarza atrakcji. Dzieje szkoły splatają się z historią Jastrzębia-Zdroju i przypomnial o tym Teatr Negro w przedstawieniu pt. „Po latach”. Teatr działa w szkole od 15 lat pod kierunkiem Ewy Szymańskiej-Kirszniok, Elżbiety Karwowskiej, Mai Polak oraz Barbary Pytelewskiej.

Postać doktora Mikołaja Witczaka jest szkole szczególnie bliska, ponieważ od 2001 roku jest patronem placówki. To założyciel uzdrowiska Jastrzębie, lekarz, który z przysłowiowym sercem na dłoni, pomagał innym. Grupa teatralna „Paka z Witczaka” opowiedziała o swoim patronie w spektaklu pt. „Mikołaj Witczak – człowiek o wielkim sercu”. Uczniowie działają w kole aktorskim pod kierunkiem Renaty Sołtysik i Katarzyny Kolorz-Stylok.

Od wielu lat chlubą i dumą szkoły są osiągnięcia sportowe uczniów. Regularne zajęcia uczą dyscypliny i konsekwencji. Wzmacniają organizm i poczucie własnej wartości. Sportowcy zmagający się z trudnościami, odkrywają i rozwijają swoje możliwości i umiejętności biorąc udział w zawodach na szczeblu regionalnym, ogólnopolskim, europejskim ale i światowym. Na scenie zaprezentowali się laureaci takich międzynarodowych olimpiad, jak: Ogólnoświatowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Łyżwiarstwie Szybkim w Japonii, USA, Korei Południowej, Austrii i Niemczech, Ogólnoświatowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych we Wrotkarstwie Szybkim w Chinach, Europejskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w koszykówce w Turcji oraz w przyszłym roku w Niemczech.

Popis swoich umiejętności wokalnych zaprezentował Chór Nauczycielski, który w przygotowanych utworach przybliżył szkolną codzienność. Po występie pedagogów, trudno było się nie zgodzić, że muzyka jest dobra na wszystko. Kontynuując ten miły czas, przed gośćmi zaprezentował się zespół taneczny „Super ZET”. Uczniów ZSS nr 9 wspierały na scenie hokeistki UKH Białe Jastrzebie. Tancerzy przygotowała Elżbieta Cywoniuk-Gilga.

Po części oficjalnej nadszedł czas na tort, życzenia i długie rozmowy w kuluarach.

Gratulujemy pięknego jubileuszu, sukcesów i osiągnięć!


Pozostałe aktualności

Wszystkie aktualności
Polecamy