Strefa mieszkańca

Apel poległych w Dniu Sybiraka

17 września, w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę, jastrzębianie obchodzili Dzień Sybiraka. Główne uroczystości miały miejsce na cmentarzu komunalnym.

Wartę honorową przy symbolicznym grobie poświęconym obrońcom ojczyzny w czasie II wojny światowej oraz Sybirakom i pomordowanym w Katyniu i łagrach sowieckich pełnili między innymi żołnierze 34 Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu, harcerze, policjanci i funkcjonariusze straży granicznej.

Ważnym punktem programu była minuta ciszy za poległych i zmarłych w II wojnie światowej oraz apel poległych. Następnie kompania oddała salwę honorową.

Kwiaty i znicze przed symbolicznym grobem złożyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta, służb mundurowych, zakładów pracy oraz kombatanci i członkowie Związku Sybiraków.

W drugiej części uroczystości, która odbyła się w Domu Zdrojowym, prezes Związku Sybiraków - Koła w Jastrzębiu-Zdroju, Ryszard Czernecki, dokonał dekoracji sztandaru 34 Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu Odznaką Honorową Sybiraka. Odznaczenie otrzymała również Wojskowa Komenda Uzupełnień w Rybniku oraz osoby szczególnie zasłużone dla Koła Jastrzębie-Zdrój.


Pozostałe aktualności

Wszystkie aktualności

Polecamy