Dla mieszkańca

Bądź EKO, zadbaj o środowisko!

Realny wpływ na zmniejszenie ilości odpadów w twoich rękach.

Ziemia.

„To się jeszcze przyda”. To zdanie powtarzamy nieraz, kiedy stajemy przed dylematem – wyrzucić czy zachować nieużywany albo niepotrzebny przedmiot. Zanim stare rzeczy trafią do pojemnika na odpady lub schowamy je na jakiś czas do lamusa, spróbujmy je przerobić na nowe, by posłużyły nam nieco dłużej. Dzięki naszej kreatywności i odrobinie zaangażowania będziemy mieć realny wpływ na zmniejszenie ilości odpadów.

Recykling zaczyna się już w naszych domach. Jak to możliwe? Poniżej znajdziecie kilka przykładów jak zaoszczędzić pieniądze i chronić środowisko naturalne.

Pamiętajmy, że uszkodzony albo niedziałający sprzęt RTV lub AGD często da się naprawić i przedłużyć jego żywotność. Ze słoika po dżemie zrobimy schowek na drobiazgi, wazon na kwiatki czy pojemnik na długopisy. Spodnie dżinsowe możemy przeszyć na modną torbę na zakupy. Stary garnek może stać się oryginalną doniczką,      z kolei mała doniczka sprawdzi się jako ekologiczny znicz. Możliwości jest wiele, a ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia. „To się jeszcze przyda…” Jeśli nie mnie, to może komuś innemu. Oddając to, co jest w dobrym stanie,       a z czego już nie korzystamy, wspieramy lokalne inicjatywy i ludzi w potrzebie.

Warto też skorzystać z internetowych platform zakupowych, gdzie można sprzedać zbędne rzeczy. Kiedy kupujemy coś nowego, miejmy świadomość, że większość produktów jest wykonana  z surowców, które można ponownie wykorzystać. Po zużyciu nie wyrzucajmy ich tak po prostu do kosza.  Aby dać im drugie życie, można je samodzielnie przerobić lub wystarczy je wrzucić do właściwego pojemnika na odpady. Dzięki temu mogą wrócić do obiegu
i zostać ponownie wykorzystane w produkcji niezbędnych nam w życiu produktów.

Ekologiczny styl życia to nie tylko modny slogan. Mieszkaniec naszego miasta wytwarza rocznie średnio ponad 300 kg odpadów, dlatego, to jak z nimi postępujemy ma duże znaczenie dla środowiska. Warto więc zastanowić się, czy to co chcemy wyrzucić rzeczywiście jest odpadem.


Pozostałe aktualności

Wszystkie aktualności
Polecamy