Strefa mieszkańca

Dla nich nauka jest wszędzie

Nie skończyły jeszcze szkoły podstawowej, a już są studentami. Jak to możliwe? Dzieci z Jastrzębia-Zdroju rozpoczęły właśnie nowy rok akademicki w ramach zajęć Uniwersytetu Dziecięcego WSH.

„Przyszłam tu, bo jest fajnie.”, „Chciałabym się trochę pouczyć”, „Tutaj są bardzo fajne doświadczenia i można wszystkiego spróbować” – tak najmłodsi studenci tłumaczą swoją obecność na spotkaniu. Mimo że jest piękny sobotni poranek, zamiast się bawić, wolą przyjść na zajęcia z… fizyki.

W czym tkwi sekret? Nawet tak niełatwy temat, jak poruszane podczas wykładu inauguracyjnego kwestie związane z elektrostatyką, są przedstawiane z pomocą prostych doświadczeń – opartych na sytuacjach z codziennego życia. Podkreśla to również Paweł Jaskólski, członek zespołu Heweliusze Nauki, prowadzący zajęcia Uniwersytetu Dziecięcego:

Dzieci tak naprawdę bardzo dużo wiedzą. Prowadząc zajęcia dla najmłodszych, cały czas staramy się odnosić do tego, co ich otacza na co dzień; do zjawisk, z którymi stykają się w szkole, przedszkolu, w parku czy w domu. Zagadnienia te podajemy w sposób naukowy, ale zarazem przystępny. Chcemy, by najmłodsi nauczyli się zwracać uwagę na to, jak nauka funkcjonuje w świecie.”

– zaznacza.

By dzieci mogły poczuć się jak prawdziwi studenci, przed pierwszym wykładem przeszły oficjalną immatrykulację, a także otrzymały indeksy. Będą w nich zbierały specjalne naklejki, potwierdzające obecność na zajęciach. W tym roku będą zgłębiać wiedzę zarówno o polimerach i fraktalach, jak i historii polskiej kawalerii czy dinozaurach.

Zajęcia prowadzone na Uniwersytecie Dziecięcym mają nie tylko dostarczyć konkretnych informacji, ale i nauczyć najmłodszych bezpiecznego odkrywania świata.

Dzieci, zwłaszcza te, które mają szanse rozwijać swoje zainteresowania, są bardzo ciekawe świata. Największym niebezpieczeństwem dla nich jest niewiedza, nieuwaga. Dlatego też chcemy je oswoić z rzeczami, które je otaczają. Widać to było również podczas dzisiejszych zajęć o prądzie elektrycznym. Pracowaliśmy z różnymi materiałami, cały czas zwracając uwagę na kwestie związane z bezpieczeństwem. Bez takiego przyzwyczajenia samodzielne odkrywanie świata mogłoby być dla dzieci groźne.”

– przestrzega Paweł Jaskólski.

Zajęcia Uniwersytetu Dziecięcego Wyższej Szkoły Humanitas odbywają się raz w miesiącu w Zespole Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu Zdroju (ul. Harcerska 12), rekrutacja na nie prowadzona jest we wrześniu i październiku.


Pozostałe aktualności

Wszystkie aktualności

Polecamy