Strefa mieszkańca

Elektroodpady – czym są i jak z nimi postępować?

Elektroodpady to specyficzna grupa odpadów, która wymaga specjalnego traktowania. Zużyty sprzęt należy oddać do punktu zbiórki, do punktu serwisowego lub sprzedaży.

pixabay.com/pl

W niedzielę, 13 października obchodzony był Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci. Warto zatem przypomnieć, co to są elektroodpady i jak z nimi postępować.

Elektroodpady to specyficzna grupa odpadów: zużyte / zepsute pralki, lodówki, telewizory, magnetofony, video, dvd, konsole do gier, komputery, telefony, świetlówki i żarówki energooszczędne, żelazka, wiertarki, roboty kuchenne, lampki choinkowe, elektroniczne zabawki itp.

Wymaga ona specjalnego traktowania ze względu na:

 1. Zawartość w niektórych rodzajach sprzętu niebezpiecznych składników, takich jak: freon, rtęć, kadm, związki bromu, ołów czy chrom. Nieodpowiednie postępowanie z tego typu urządzeniami może spowodować zagrożenie dla środowiska oraz dla zdrowia i życia ludzi i zwierząt.
 2. Zawartość wielu cennych surowców, które mogą być ponownie wykorzystane w produkcji, np. miedź, cyna, żelazo, szkło, a nawet złoto i srebro. Dzięki temu oszczędzamy naturalne zasoby naszej Ziemi!

Co zrobić ze zużytym sprzętem?

Pod żadnym pozorem nie wolno wrzucać go do pojemników lub worków przeznaczonych do zbierania innych odpadów komunalnych. Sprzęt należy oddać do punktu zbiórki, do punktu serwisowego lub sprzedaży.

Oddajemy do:

 • Gminnego Punktu Zbierania Odpadów Niebezpiecznych GPZON – Jastrzębski Zakład Komunalny ul. Dworcowa 17d, 44-335 Jastrzębie-Zdrój (w ramach opłaty za gospodarowanie odpadów komunalnych),
 • firmy odbierającej odpady komunalne wraz z odpadami wielkogabarytowymi (dotyczy wyłącznie większego rozmiaru zużytego sprzętu, np. pralka, lodówka, zamrażarka, zmywarka; w ramach opłaty za gospodarowanie odpadów komunalnych),
 • Przedsiębiorstwa Spedycyjno-Transportowego „TRANSGÓR” S.A. - Oddział SZeroka przy ul. Norwida 34, 44-268 Jastrzębie-Zdrój (przyjmowany jest wyłącznie kompletny zużyty sprzęt),
 • punktów serwisowych,
 • punktów sprzedaży:
  1. małogabarytowy zużyty sprzęt pochodzący z gospodarstw domowych (żaden z jego zewnętrznych wymiarów nie może przekraczać 25 cm) – przyjmowany nieodpłatanie w dużych sklepach, o powierzchni przeznaczonej do sprzedaży sprzętu elektrycznego i elektronicznego przekraczającej 400 m kw.
  2. przy zakupie nowego urządzenia (przy zakupie „1 za 1”, czyli lodówka za lodówkę, telewizor za telewizor, suszarka do włosów za suszarkę itp.)

W jaki sposób oznakowany jest sprzęt elektryczny i elektroniczny?

Symbol przekreślonego kosza przypomina użytkownikom, że tego urządzenia po wyeksploatowaniu nie wolno wyrzucać łącznie z innymi odpadami. Zużyte urządzenie należy przekazać do wyspecjalizowanego punktu zbiórki, punktu serwisowego lub sprzedaży.

Przykłady niewłaściwego postępowania z elektroodpadami

Radiomagnetofon w pojemniku na bioodpady

Części komputerowe w pojemniku na odpady zmieszane

Pilot w pojemniku na odpady zmieszane

Radio w żółtym worku, przeznaczonym do zbierania metali i tworzyw sztucznych


Pozostałe aktualności

Wszystkie aktualności

Polecamy